Update Project Details Add Your Company Add Production Photos

Master and Commander: The Far Side of the World   (2003)

Rate It

Master and Commander: The Far Side of the World Technical Specifications Update Details Update Poster
X

Login


Country | USA
Running Time | 138 Minutes
Type |
Language | English, French, Portuguese
Genres | Action, Adventure, Drama, History, War
Originally
Aspect Ratio |
In
Production Dates | 2002-06-17 ~ 2002-11-11
Release Information

Directed by | Peter Weir
Cinematography by | Russell Boyd
Edited by | Lee Smith

Starring ~ Russell Crowe, Paul Bettany, Billy Boyd

 
Directed by
Director
Cinematography by
Cinematographer
Edited by
Editor
Written by
Screenplay
Screenplay
Produced by
Co-producer
Executive Producer
Co-producer
Producer
Co-producer
Co-producer
Production Management
Unit Production Manager
Unit Manager
Post-production Supervisor
Unit Production Manager: Second Unit
Post-production Manager (uncredited)
Original Music by
Composer
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
Set Decorator
Art Direction by
Art Director
Art Director
Art Director
Art Director
Costume Design by
Costume Designer
Casting by
Casting Director
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
Second Second Assistant Director
Second Assistant Director
First Assistant Director
Second Unit Director
First Assistant Director
Second Unit Director
Assistant Director
Second Assistant Director: Second Unit
Second Second Assistant Director
Second Second Assistant Director
Second Second Assistant Director
First Assistant Director: Second Unit
Second Second Assistant Director: Second Unit
Camera & Electrical Department
Director Of Photography: Second Unit, Southern Ocean
Film Loader: Second Unit
Cinematographer: Cape Horn Footage
Grip: Second Unit
Cinematographer: Cape Horn Footage (as Grace Niska Atkins)
Cinematographer: Cape Horn Footage
Camera Operator
Video Assist Operator
Director Of Photography: Second Unit
Camera Trainee
Camera Operator: Second Unit
Miniatures Sequences Cinematographer: Weta Workshop
Video Assist Operator: Second Unit
Assistant Camera
First Assistant Camera: Second Unit
First Asst Camera C 2nd Unit
Grip: Second Unit
Second Unit
Key Grip: Mexico
Assistant Chief Lighting Technician: Second Unit
First Assistant Camera: "a" Camera
Camera Maintenance Technician
First Assistant Camera: "c" Camera
First Assistant Camera: "c" Camera
Best Boy Grip: Second Unit
Steadicam Operator / Camera Operator: "b" Camera
Electrician
Best Boy Rigging Grip
Second Assistant Camera
Electrician: Second Unit
Grip: Second Unit
Video Assist Operator
Second Assistant Camera: "a" Camera
Second Assistant Camera: "c" Camera
Lighting Console Programmer
Crane/libra Head Operator
Grip: Second Unit
Rigging Gaffer
Crane Grip: Second Unit
Key Rigging Grip
Electrician: Second Unit
Electrician (as Luis Lara Guerrero)
Film Loader: Second Unit
Gaffer: Second Unit
Best Boy Electric
Key Grip: Second Unit
First Assistant Camera
Grip (as Rafael Mejia Labastida)
Second Assistant Camera
Second Assistant Camera: Second Unit
Lighting Technician: Weta Workshop
Electrician (as Eduardo Oviedo Vargas)
Camera Operator: "b" Camera, Second Unit
Grip: Second Unit (as Ismael Paredes Ramirez)
Aerial Director Of Photography
Lighting Technician
Electrician: Second Unit
Camera Operator
Assistant Camera
Camera Operator: "a" Camera
Grip: Second Unit (as Steven Anthony Redondo)
Grip: Second Unit (as Antonio Audel Roman Hernandez)
Camera Operator: Second Unit
First Assistant Camera: Second Unit (as Luis Sansans)
First Assistant Camera
Camera Operator: "d" Camera (as Chip Schner)
First Assistant Camera: Second Unit
First Assistant Camera: Southern Ocean
Second Assistant Camera: Second Unit
Camera Operator: Second Unit
Set Lighting Electrician
Assistant Camera
Second Assistant Camera: Second Unit
Director Of Photography: Second Unit
Best Boy Grip: Second Unit
Dimmer Operator / Lighting Console Programmer: Second Unit
Crane Operator: Technocrane / Crane/libra Head Operator
Electrician: Second Unit
Electrician
Best Boy Grip
Key Video Assist Operator
Best Boy Electric: Mexico
Electrician
Still Photographer
Electrician: Second Unit
Electrician
Second Assistant Camera (as Naomi Villanueva)
Grip: Second Unit
Second Assistant Camera
Dolly Grip: Second Unit
Rigging Gaffer: Weta Workshop
Electrician
Crane/libra Head Operator
Electrician
Assistant Camera: "a" Camera, Second Unit
Additional Dolly Grip (uncredited)
Video Split Operator: Miniature Unit (uncredited)
First Assistant Camera: Second Unit (uncredited)
Dolly Grip (uncredited)
Additional Second Assistant Camera (uncredited)
Focus Puller: New Zealand (uncredited)
Editorial Department
Negative Cutter
Post-production Coordinator: Modern VideoFilm
Post-production Assistant
Assistant Editor
First Assistant Editor
Assistant Editor
Post-production Coordinator
Assistant Editor
Apprentice Editor
Assistant Editor
Color Timer
Digital Intermediate Editor
Additional Editor
Colorist: Dailies
Telecine Colorist: Dailies
Digital Intermediate Producer
Post-production Assistant
Post-production Assistant (uncredited)
Colorist (uncredited)
Visual Effects Department
Visual Effects Coordinator (as Kim Jorgensen)
Executive Visual Effects Producer
Miniatures Crew
Computer Graphics Supervisor: ILM
Senior Model Maker: Weta Workshop
Inferno Artist: Asylum
Digital Paint: ILM / Rotoscope Artist: ILM
Stage Technician: ILM
Visual Effects Editor
Inferno Artist: ASYLUM
Miniatures Crew
Night Operations: Asylum (as Jim Batchelder)
Rotoscope Artist: Asylum
Digital Compositor: ILM
Visual Effects: Asylum
Digital Artist
Visual Effects Coordinator
Engineering And Tech Support: Asylum
Negative Preparation: ILM
Inferno Artist: Asylum (as Tim Bird)
3D Technician: Asylum (as Chris 'Pink' Bonnstetter)
Cg Artist: Asylum FX
Line Producer: Weta Workshop
Practical Effects: ILM
Supervising Compositing/lead Artist: Asylum
Supervising Visual Effects Producer
Visual Effects Production Supervisor
Digital Effects Artist
Matte Painter
Stage Production Coordinator: ILM
Quality Control Supervisor: Efilm/Panavision
Digital Paint: ILM / Rotoscope Artist: ILM
Digital Compositor
3D Camera Matchmove Artist: ILM
Digital Artist
Visual Effects Producer: Asylum
Digital Paint: ILM / Rotoscope Artist: ILM
Digital Opticals
Matte Painter
Practical Effects: ILM
Lead Sabre Artist
Digital Artist
Digital Compositor: ILM
Digital Compositor: ILM
Digital Compositor: ILM
Sabre Artist: ILM
Compositing Sequence Supervisor
Digital Compositor: ILM
Visual Effects Coordinator
Rotoscope/shake Compositor: Asylum
Research And Development: ILM
Digital Paint And Rotoscope Artist: ILM
Computer Systems Support: ILM
Senior Staff: ILM
I/O Technician: Asylum
Digital Compositor: Pacific Title
Compositing Supervisor: ILM
Visual Effects Supervisor
Digital Compositor: ILM
Digital Paint And Roto Artist: ILM
Scanning And Recording
Digital Intermediate Colorist: EFilm
Digital Effects Supervisor: CafeFX
Operations Manager: Efilm (as Chris Edwards)
Digital Compositor
Senior Staff: ILM
Visual Effects Producer
Computer Graphics Artist: ILM (as Leanard Estebecorena)
Digital Compositor
Visual Effects Supervisor
Senior Visual Effects Coordinator
Master Lighting Artist
Production Coordinator: Asylum (as Andrew Foster)
I/O Technician: Asylum
Visual Effects Supervisor: Pacific Title
Visual Effects Producer: Galapagos Sequence
Digital Artist: ILM
Practical Effects: ILM
Matchmover: ILM
Digital Artist
Visual Effects Executive Producer: CafeFX (as Vicki Galloway Weimer)
Digital Roto/paint Artist: ILM
Technical Director
Digital Imaging Operator
Visual Effects Production Assistant
Digital Compositor
Sabre Artist: ILM
Digital Compositor
Miniatures Crew
Sabre Artist
Digital Compositor
Digital Compositor: CafeFX
CG Animator: Asylum
Digital Effects Compositor: Pacific Title
Digital Artist
Visual Effects Accountant: Asylum
I/O Technician: Asylum (as Steve Hawkins)
Digital Compositor: Pacific Title
Visual Effects Supervisor: ILM
Lead Animator
Practical Effects Supervisor: ILM
VTR Operator: ILM
First Assistant Camera Operator: ILM
Compositor: ILM
Digital Compositor: ILM
Visual Effects Coordinator: Pacific Title
Digital Compositor: ILM
Projectionist: ILM
Visual Effects Coordinator: CafeFX
Digital Color Timer: Asylum
Visual Effects Producer: ILM
Computer Graphics Supervisor
Sabre Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Digital Compositor: ILM
Production Accountant
Digital Compositor
Digital Compositor: ILM
Digital Plate Store Restoration Artist: ILM
Animatics Compositor: ILM (as Alex Jeager)
Digital Restoration Artist: ILM
Matchmove Artist: ILM
Digital Imaging Engineer
Matchmover: ILM
Visual Effects Editor: Asylum
Digital Compositor
Visual Effects Editor: Asylum
Digital Compositor: Pacific Title Digital
Inferno Artist: Asylum
Digital Compositor
Engineering & Tech Support: Asylum
Digital Effects Artist: Pacific Title Digital
CG Animator
Rotoscope Artist: Asylum (as James Lee)
Digital Colorist: Efilm
Sabre Artist: ILM
Digital Effects Artist
3D Matchmove: ILM
Compositor
3D Technician: Asylum
Art Director: ILM
Senior Digital Effects Artist: ILM
Digital Compositor
Miniatures Crew
First Assistant Director: Nz Miniatures, Weta Workshop
Boats Scanning And Modeling: Lidar Services
Sabre Artist
Digital Artist
Video Engineering: ILM
Digital Compositor: ILM
Pre-visualisation Artist
Visual Effects Executive Producer: Asylum
Visual Effects Supervisor
Digital Plate Restoration Artist: ILM
Assistant Visual Effects Editor
Digital Artist: Tracking (as Matt Merkovich)
Digital Effects Artist: ILM
Film Recording Engineer: ILM
Viewpaint Artist: ILM
CG Artist: ILM (as Steven Molin)
Digital Paint & Rotoscope Artist: ILM (as Jake Mongovan)
Visual Effects Producer
Inferno Artist
Inferno Compositor: ILM
Stage Technician: ILM
3D Matchmove: ILM
CGI Modeler: Asylum VFX
Digital Paint & Rotoscope Artist
Projectionist: ILM
Inferno Artist
Digital Artist: ILM
Miniatures Production Supervisor
Digital Effects Artist
Visual Effects Gaffer
Visual Effects Producer: ILM
Visual Effects Artist: Asylum
Digital Effects Artist
Inferno Artist: Asylum
Digital Compositor: Pacific Title
Digital Plate Restoration Artist
Visual Effects Editor: ILM (as Tony Pitone)
Pre-visualization Artist
Inferno Artist: Asylum
Compositing Supervisor
Stage Technician: ILM
Digital Artist
Inferno Artist: Asylum
Rotoscope Artist
Lead Creature Technical Director: ILM
Visual Effects Director Of Photography: ILM
Visual Effects Senior Accountant: Asylum
Digital Compositor: ILM
Senior Technical Director
Visual Effects Editor: Asylum Visual Effects
Research And Development: ILM
Lead Visual Effects Artist
Digital Effects Artist
Inferno Artist: Asylum
Digital Intermediate Colorist: Title Sequence, EFilm
Producer: Boats Miniatures Sequences, Weta Workshop
Digital Compositor: ILM
CG Artist
Lead Rotoscope Artist
3D Matchmove: ILM (as David Sidley)
Digital Compositor
Senior Staff: ILM
Senior Technical Director
Inferno Artist: Asylum (as Hilary Sperling)
Computer Systems Support: ILM
Visual Effects Producer: Computercafe
Visual Effects Designer
Stage Technician: ILM
Lead Modeller: Asylum Visual Effects
Digital Compositor
Digital Compositor
Digital Services Coordinator: Efilm
Visual Effects Coordinator: Asylum
Practical Effects: ILM
Digital Plate Restoration: ILM
Digital Artist: Asylum Visual Effects
Sabre Artist: ILM
Visual Effects Coordinator: ILM
Production Assistant
Digital Modeler: ILM
Digital Artist
Sabre Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Computer Graphics Supervisor: ILM
Miniatures Crew Leader: Weta Workshop
Visual Effects Supervisor
Digital Color Timer: ILM
Visual Effects Assistant Editor
Digital Compositor
Matchmove Supervisor
Digital Compositor
Visual Effects Producer
Computer Graphics Artist: ILM
Digital Compositor: Pacific Title
Lead Compositor
Visual Effects Coordinator: ILM
Digital Compositor: ILM
Visual Effects Production Assistant: ILM
Computer Graphics Artist: ILM
Digital Artist
Digital Artist
Digital Compositor: Digital Backlot
Digital Compositor: ILM (as Thomas Zils)
Sabre Artist: ILM
Executive Producer: CafeFX (uncredited)
Digital Effects Artist: Computer Cafe (uncredited)
Matte Painter (uncredited)
Visual Effects Supervisor (uncredited)
Digital Artist (uncredited)
Technical Support (uncredited)
Digital Artist (uncredited)
Rotoscope Artist (uncredited)
Production Engineering: ILM (uncredited)
Special Effects Department
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Fabrication
Welding Foreman
Special Effects
Special Effects Technician (as Robert J. Clarke)
Special Effects Foreman: Second Unit
Special Effects Technician
Miniatures Crew: Weta Workshop
Special Effects Foreman
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician (as Johnny Fontana)
Special Effects Technician
Special Effects Coordinator: Mexico
Special Effects Technician (as Roger W. Lifsey)
Miniatures Crew: Weta Workshop (as Mary Maclachlan)
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Foreman (as Robert Olmstead)
Special Effects Assistant
Special Effects Technician
Special Effects Coordinator
Miniature Effects Supervisor: Weta Workshop
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects (uncredited)
Model Maker (uncredited)
Animation Department
Second Layout
Art Department
Construction Metal Fabricator
Assistant Property Master
Construction Foreman
Construction Foreman
Set Designer
Construction Foreman
Set Dresser (as Erin Gould)
Construction Foremen Supervisor
Set Dresser
Buyer / Set Dresser
Assistant Property Master
Construction Crane Operator
Construction Foreman
Construction Coordinator
Assistant Property Master
Production Illustrator
Construction Crane Operator
Blacksmith: Historical Reconstructions
Set Decorator: Mexico
Set Dresser (as Heniberto Alanis Garcia)
Stand-by Painter
Assistant Property Master
Construction Foreman
Property Master
Props Assistant
Set Designer
Set Designer
Props: Second Unit (as Trey Butts)
Construction Foreman
Assistant Art Director
Production Illustrator
Illustrator
Construction Foreman
Construction Foreman
Set Dresser
Art Department Coordinator (as Gerald R. Lehtola)
Set Dressing Coordinator
Set Dresser
Propmaker Foreman
Assistant Property Master
Construction Foreman
Stand-by Painter: Second Unit
Set Designer
Construction Foremen
Construction Foreman
Construction Foreman
Set Designer
Construction Foreman
Construction Crane Operator
Construction Foreman
Welder Foreman
Buyer: Set Dressing
Set Dresser
Set Dresser
Property Buyer
Storyboard Artist
Construction Foreman
Construction Foreman
Set Dresser
Assistant Properties (as Meg Hyatt)
Set Dresser (as Cheryl Gould)
Storyboard Artist
Set Designer (as William Taliaferro)
Set Dresser
Construction Foreman (as Larry Watson Jr.)
Graphics/main Credits Designer
Set Dresser
Storyboard Artist (uncredited)
Graphic Designer (uncredited)
Toolman (uncredited)
WETA Technician (uncredited)
Construction Buyer (uncredited)
Sound Department
Cable Person
Adr Recordist: Soundfilm
Assistant Sound Editor
Additional Sound Re-recording Mixer
Adr Engineer
Adr Recordist
Adr Re-recording Mixer: 20th Century Fox (as Ron Cox)
Adr Editor: Baja (as Susan Shackelford Dawes)
Sound Effects Recordist (as John Paul Fasal)
Foley Supervisor
Adr Mixer
Digital Recordist
Sound Recordist
Adr Editor
Auricle Operator
Studio Manager: The Village Recorder
Adr Recordist
Foley Artist (as Gary Hecker)
Sound Re-recording Mixer
Adr Recordist: De Lane Lea
Adr Recordist: Soundfilm
Sound Designer
Supervising Adr Editor
Supervising Adr Editor: Baja
Assistant Adr Editor: Baja
Adr Recordist: 20th Century Fox
Sound Editor
Sound Re-recording Mixer
Adr Recordist
Stage Engineer
Sound Effects Editor
Foley Artist
Sound Effects Recordist
Stereo Sound Consultant: Dolby
Adr Mixer (as Charleen Richards-Steeves)
Production Sound Mixer
Sound Recordist
Foley Artist
Adr Assistant Sound Editor (as Monique Salvato)
Adr Recordist: Pinewood Sound
Adr Recordist: 20th Century Fox
Sound Effects Editor
Adr Mixer
Adr Editor: Baja
Adr Re-recording Mixer: Soundfilm
Adr Mixer
Dialogue Editor
Sound Librarian
First Assistant Sound Editor
Production Sound Mixer: Second Unit (uncredited)
Sound (uncredited)
Boom Operator (uncredited)
Additional Boom Operator (uncredited)
Sound Transfer (uncredited)
Casting Department
Additional Casting
Adr Voice Casting
Additional Casting Associate
Casting: Poland
Casting: Poland
Extras Casting Assistant
Casting Associate: Toronto
Makeup Department
Hair Stylist
Makeup Artist
Key Makeup Artist
Key Makeup Artist: Second Unit
Special Makeup Artist: Russell Crowe
Hair Stylist
Hair Stylist
Hair Stylist
Special Makeup Effects Artist
Makeup Artist: Russell Crowe
Makeup Artist
Special Makeup Effects Artist: Lifecasting
Makeup Department Head
Makeup Artist
Makeup Artist
Hair Stylist: Russell Crowe
Makeup Effects Production Supervisor: Captive Audience Productions Inc.
Hair Stylist: Russell Crowe
Makeup Artist
Hair Stylist
Hair Extension Specialist
Makeup Artist
Additional Makeup Artist
Special Makeup Effects Artist
Hair Stylist: Second Unit
Life Casting
Makeup Artist
Hair Stylist
Makeup Artist
Hair Stylist: Second Unit
Hair Stylist
Special Makeup Artist: Russell Crowe
Hair Department Head
Makeup Effects Supervisor: Russell Crowe, Captive Audience Productions
Second Makeup Artist: Second Unit
Facial Hair Maker
Makeup Artist
Costume & Wardrobe Department
Set Costumer
On-set Costumer
Costumer: UK
On-set Costumer
Key Costume Breakdown Artist
Costumer: Russell Crowe
Costume Cutter / Tailor
Ager/dyer
Seamstress
Key Costumer
Costumer: Second Unit
Costume Supervisor
Costumer: Second Unit
Associate Costume Designer
Costume Cutter
Key Costumer
Textile Ager / Textile Artist
Specialty Costumes
Costume Supervisor
Costume Maker
Music Department
Violin Instructor: For Russell Crowe
Music Licensing
Musician: Sampler And Synthetizers
Scoring Mixer
Musician: Percussion
Conductor: Orchestra
Music Librarian
Music Preparation
Assistant Music Engineer
Music Executive
Scoring Mixer
Music Editor / Scoring Mixer
Digital Score Recordist
Musician
Composer: Trailer Music
Musician: Piano
Orchestral Scoring Recordist
Score Mock-up
Music Preparation
Scoring Stage Manager
Scoring Stage Manager
Conductor: Orchestra / Musician: Violin
Music Preparation
Orchestra Contractor
Cast
Capt. Jack Aubrey
Dr. Stephen Maturin, Surgeon
1st Lt. Tom Pullings
2nd Lt. William Mowett
Capt. Howard, Royal Marines
Blakeney, Midshipman
Boyle, Midshipman
Calamy, Midshipman
Hollom, Midshipman
Williamson, Midshipman
Mr. Allen, Master
Mr. Higgins, Surgeon's Mate
Mr. Hollar, Boatswain
Mr. Lamb, Carpenter
Preserved Killick, Captain's Steward
Barrett Bonden, Coxswain
Joseph Nagle, Carpenter's Mate
William Warley, Cpt. Of Mizzentop
Joe Plaice, Able Seaman
Faster Doudle, Able Seaman
Awkward Davies, Able Seaman
Nehemiah Slade, Able Seaman
Mr. Hogg, Whaler
Padeen, Loblolly Boy
Black Bill, Killick's Mate
French Captain
Pvt. Trollope, Royal Marines (uncredited)
Additional Crew Members
Textile Artist
Assistant: Peter Weir
Projectionist
Crew: HMS Rose
Production Accountant: Mexico
First Assistant Accountant
Set Production Assistant
Studio Teacher
Crew: HMS Rose
Shipwright
Trainer: Russell Crowe
Canon Handling Instructor
Accounting Assistant
Set Production Assistant
Studio Teacher
Sword Master
Production Coordinator
Production Assistant
Shipping Coordinator
Animal Wrangler
Craft Service
Second Assistant Accountant
Assistant Accountant
Crew: HMS Rose
Production Assistant
Production Executive: Fox
Production Assistant
Assistant Accountant
Historical Research
Crew: HMS Rose
Assistant Accountant
Production Accountant
Dialect Coach: Russell Crowe
Shipwright
Production Assistant
Vice President Of Technology: Efilm
Cello Coach: Paul Bettany
Production Assistant: Second Unit
Production Assistant
Assistant Production Office Coordinator: Los Angeles
Payroll Assistant
Script Supervisor
Contact: Mexico City Office
Production Assistant
Crew: HMS Rose
Post-production Accountant
Historical Research
Violin Instructor: Russell Crowe
Adr Revoicing
Production Assistant
Shipwright
Textile Artist
Artillery Consultant
Marine Captain
Marine Coordinator
Script Supervisor
Lead Armorer
Assistant Post-production Accountant
Assistant Accountant
Accounting Assistant
Studio Teacher
Animal Wrangler
Ship Rigger
Assistant: Duncan Henderson
Production Assistant
Production Assistant: Second Unit
Historical Advisor / Technical Advisor
Production Assistant
Technical Consultant
Historical Research
Production Assistant
Production Assistant
Shipwright
Consultant - Wave Maker
Script Supervisor: Second Unit
Set Production Assistant
Accounting Assistant
Support Boat Pilot
Shipwright
Craft Service
Studio Teacher
Crew: HMS Rose
Cello Coach: Paul Bettany
Production Assistant
Marine Coordinator
Animal Wrangler
Animal Wrangler
Boat Captain: Marine Unit
Assistant Production Coordinator
Production Assistant
Assistant Shipping Coordinator
Set Production Assistant
Researcher
Production Assistant
Assistant Production Accountant
Crew: HMS Rose
Marine Coordinator
Unit Production Liaison
Unit Publicist
Shipwright
Stand-in: Russell Crowe
Production Assistant
Head Animal Wrangler
Ship Rigger
Translator: Galapagos
Production Assistant
Crew: HMS Rose
Technician: Libra Mount
Historical Research
Animal Wrangler
Animal Wrangler
Crew: HMS Rose
Production Assistant
Production Coordinator: Mexico
Sailing Master
Assistant: Russell Crowe
Production Assistant
Staff Set Production Assistant
Assistant Accountant
Shipwright
Production Consultant: Mexico
Helicopter Pilot
Shipwright
Catered By
Sword Master: Russell Crowe
Production Assistant
Production Assistant
Shipwright
Key Set Medic
Photo Double / Stand-in
Sword Maker
Production Coordinator: Galapagos Islands
Crew: HMS Rose
Marine Captain
Violin Instructor: Russell Crowe
Production Assistant
Shipwright
Preview Engineer
Production Assistant
Voice-over
Production Office Coordinator / Travel Coordinator
Crew: HMS Rose
Production Assistant
Sailor Marine Dept.
Textile Artist
Production Assistant
Production Associate
Sword Fight Coordinator
Marine Office Coordinator
Set Medic: Second Unit
Production Assistant
Marine Crew
Assistant: Russell Crowe
Assistant Production Accountant
Special Abilities Sword Trainer
Fight Trainer: Extras
Stand-in
Stunt Department
Stunt Coordinator
Stunts
Stunt Double: Russell Crowe
Stunt Coordinator
Stunts
Stunt Double / Stunts
Stunts
Stunts
Stunt Action Person
Utility Stunts
Stunts
Utility Stunts
Stunt Double: Paul Bettany
Transportation Department
Captain: HMS Rose
Production Driver
Transportation Coordinator
Transportation Captain: Second Unit
Transportation Captain
Transportation Captain
Master and Commander: The Far Side of the World - modified: [26711][311113]