Update Project Details Add Your Company Add Production Photos

The Last Airbender   (2010)

Rate It

The Last Airbender Technical Specifications Update Details Update Poster
X

Login



Country | USA
Running Time | 103 Minutes
Type |
Language | English
Genres | Action, Adventure, Family, Fantasy
Originally
Aspect Ratio |
In Color
Production Dates | 2009-03-13 ~ 2009-09-26
Release Information

Directed by | M. Night Shyamalan
Cinematography by | Andrew Lesnie
Edited by | Conrad Buff IV

Starring ~ Noah Ringer, Nicola Peltz, Jackson Rathbone

Editing System
Finishing System
Finishing Method
Film Manufacturer
Film Negative Stock
Film Negative Width
Film Print Stock
Film Print Orientation
Stereoscopic Distribution
Distributed Aspect Ratio
Film Labs & Post Facilities
 
Directed by
Cinematography by
Cinematographer
Edited by
Written by
Produced by
Executive Producer
Line Producer: New Zealand
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Producer
Producer: Vietnam
Line Producer: Greenland
Producer: Vietnam
Line Producer: New Zealand
Production Management
Unit Production Manager
Production Supervisor
Post-production Supervisor
Production Manager
Original Music by
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
Set Decorator
Art Direction by
Art Director
Supervising Art Director
Art Director
Art Director
Costume Design by
Costume Designer
Casting by
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
Second Assistant Director: Second Unit
Second Unit Director
Second Assistant Director
Second Second Assistant Director
Dga Trainee / Second Assistant Director: Additonal Photography
First Assistant Director
First Assistant Director: Second Unit
Camera & Electrical Department
Additional Electrician (as Bernice Mandy)
Rigging Grip (as Shawn Baron)
Director Of Photography: Second Unit
Additional Rigging Grip
Still Photographer
Video Assist Operator: Second Unit
Additional Assistant Camera: "b" Camera
Remote Head Technician: Second Unit
Dimmer Board Operator
Film Loader: Second Unit
Electrician
House Electrician
Chief Rigging Electrician
Video Assist: Second Unit
Super Technocrane Operator
Video Assistant
Aerial Camera Technician: Wescam Camera
Rigging Grip
Electrician
Additional Electrician
Assistant Camera: Greenland
Rigging Electrician
Second Assistant Camera: "a" Camera, Second Unit
Electrician
Assistant Camera
First Assistant Camera: "b" Camera
House Electrician
Second Company Grip (as Constantine Magalios)
First Assistant Camera
Libra Head Technician: Greenland
Best Boy Electric / Gaffer: Second Unit
Electrician
Rigging Electrician
Key Digital Video Assist Operator
First Assistant Camera: Second Unit
Pilot: Camera Helicopter
Camera Loader
Director Of Photography: Plate Unit
First Company Rigging Grip
Electrician
Electrician
Electrician
Assistant Chief Rigging Electrician
Assistant Chief Lighting Technician
Second Company Rigging Grip
Rigging Grip
Libra Head Operator
Camera And Steadicam Operator
Dolly Grip Operator
Second Assistant Camera
Assistant Camera
Second Assistant Camera
Additional Video Assist Operator
Electrician
Camera Assistant: Wescam / Camera Technician: Wescam Camera
Dolly Grip
Grip (uncredited)
Editorial Department
Apprentice Editor
Post Production
Assistant Editor
Digital Intermediate Colorist
Post Production
First Assistant Editor
Digital Film Colorist
Digital Color Assist
Color Timer
Post-production Assistant
Colorist: Dailies (uncredited)
Color Timer (uncredited)
Visual Effects Department
Roto Artist
Rotoscoping Artist
Consulting Stereographer
Digital Compositor: CIS Vancouver (as Allan Lee)
Visual Effects Art Director
Practical Effects Technician: Kerner Optical
Senior Technical Director: ILM
Visual Effects Coordinator: Ollin VFX
Previs Producer: HALON
Digital Paint/roto Supervisor
Creature Supervisor: ILM
Visual Effects Artist
Sequence Supervisor
Modelmaker: Kerner Optical
Matte Painter
Digital Matte Artist: ILM
Pre-visualization Artist
Camera Engineer: Kerner Optical
Production Coordinator: Stereo D
Visual Effects Production Coordinator: Kerner Optical
Digital Compositor
Visual Effects Key Grip: Kerner Optical
Digital Compositor: ILM
Visual Effects Artist
Digital Artist: ILM
Matte Painting Td
Practical Effects Technician: Kerner Optical
Sequence Supervisor: ILM
Previsualisation Artist
Digital Compositor
Practical Effects Best Boy: Kerner Optical
Visual Effects Supervisor: CIS Vancouver
Camera Engineer: Kerner Optical
Technical Director
Digital Artist (as William J. Brooks)
Stereoscopic Artist: Stereo D
Model Supervisor
Digital Artist
Technical Director
Matte Painter
Digital Compositor: CIS Vancouver
Visual Effects Artist
Vfx Production Accountant
Digital Compositor
Digital Artist: ILM
Digital Artist
Digital Artist: ILM
Technical Director: ILM
Visual Effects Coordinator: Pixomondo
Visual Effects
Visual Effects Artist
Creature Technical Director
Digital Artist: ILM
Digital Opticals
Visual Effects Grip: Kerner Optical
Sequence Supervisor: ILM
Visual Effects Artist
Digital Matte Artist: ILM
Rotoscope Artist
Digital Compositor
Concept Artist: ILM
Model/miniature Supervisor: Kerner Optical
Visual Effects Producer: Ollin Studio
Fx / Lighting Td
Visual Effects
Visual Effects Coordinator: DIVE
Digital Compositor
Visual Effects Grip: Kerner Optical
Digital Compositor: Ollin Studio
Visual Effects Production Coordinator: Kerner Optical (as Ayse Arkali)
Visual Effects Grip: Kerner Optical
Digital Compositor
Modelmaker: Kerner Optical
Digital Compositor
Visual Effects Production: Kerner Optical
Matte Painter: ILM
Viewpaint Artist: ILM
Digital Artist Supervisor: ILM Singapore
Compositor
Cg Supervisor (as Boris Schmidt)
Visual Effects Executive Producer: Kerner Optical
Digital Compositor: CIS Vancouver
Digital Artist: ILM
Digital Opticals Editor
Practical Effects Best Boy: Kerner Optical
Senior Stereoscopic Production Supervisor
Digital Effects Artist
Software Engineer: Stereo D
Digital Matte Painter
Visual Effects Coordinator: ILM
Digital Compositor
Digital Imaging Technician: Kerner Optical
Stereo Compositor
Digital Compositor: ILM
Digital Compositor
Modelmaker: Kerner Optical
Department Manager: ILM Singapore
Digital Effects Artist: DIVE
Digital Environment Artist
Matte Painter
Animator: ILM
Visual Effects Consultant: DIVE
Compositing Supervisor
Digital Compositor
Stereoscopic Compositor
Roto Artist
Visual Effects
Vfx Editorial Producer: Ollin Studio
Project Manager: Efilm
Technical Director: ILM
First Assistant Camera: Kerner Optical
Sequence Supervisor
Model/miniatures Creative Director: Kerner Optical
Digital Compositor
Digital Compositor
Visual Effects Grip: Kerner Optical
Visual Effects Best Boy Electric: Kerner Optical
Matte Artist
Senior Compositor: ILM
Depth Artist
Lead Matte Painter
Stereoscopic Supervising Producer: StereoD / Supervising Producer: Stereoscopic Conversion
Visual Effects Artist
Digital Artist
Modelmaker: Kerner Optical
Visual Effects Associate Supervisor
Digital Effects Compositor: ILM
Digital Effects Artist
Lead Digital Artist: ILM
Stereoscopic Artist: Stereo D / Stereoscopic Conversion Artist
Visual Effects
Animation Supervisor: ILM
Matchmove Lead: CIS Vancouver
Digital Compositor
Digital Effects Artist
Research & Development
Digital Artist
Visual Effects
Digital Compositor
Stereoscopic Compositor
Visual Effects Supervisor
Practical Effects Technician: Kerner Optical
Practical Effects Supervisor: Kerner Optical
Practical Effects Technician: Kerner Optical
Practical Effects Best Boy: Kerner Optical
Practical Effects Technician: Kerner Optical
Video Assist Operator: Kerner Optical
First Assistant Camera: Kerner Optical
Digital Matte Artist
Digital Compositor: ILM
Visual Effects Compositor
Digital Artist
Digital Artist
Sequence Supervisor: ILM
Model Maker: Kerner Optical
Visual Effects Producer: Svengali Visual Effects
Plate Digital Matte Artist
Digital Compositor
Matte Painter
Digital Artist: ILM
Visual Effects Supervisor: Ollin Studio
Sequence Supervisor: ILM
Lead Compositor: CIS Vancouver
Digital Artist
Integration Artist: DIVE
Digital Compositor
Animator: ILM
Digital Compositor
Matte Painter
Digital Matte Painter
Film Scanning And Recording
Digital Artist
Vfx/cg Supervisor
Digital Compositor: ILM
Character Animator: ILM
Digital Compositor
Visual Effects Grip: Kerner Optical
Digital Artist: ILM
Digital Compositor
Matchmove Artist
Digital Artist: ILM
Sequence Supervisor: ILM
Digital Artist
Digital Compositor: Ollin Studio
Practical Effects Best Boy: Kerner Optical
Digital Compositor: ILM
Matchmove Technical Director: Svengali Visual Effects
Digital Artist
Concept Artist: ILM
Technical Director: ILM
Digital Artist: ILM
Animator: ILM
Digital Artist: ILM
Stereoscopic Artist: Stereo D
Digital Matte Painter
R&d Engineer: ILM
Compositor
Previsualisation Artist
Rotoscoping Artist
Digital Artist: ILM
Visual Effects Artist
Digital Artist
Matchmove Artist: Pixomondo
Cg Supervisor: Ollin VFX
Visual Effects Executive Producer: Dive
Stereoscopic Artist
Digital Artist: ILM
Previsualisation Artist
Stereoscopic Artist: Stereo D
Technical Director: ILM
Senior Digital Effects Artist: ILM
Digital Compositor
Stereoscopic Roto Artist
Production Coordinator: ILM
Digital Compositor
Digital Artist: Industrial Light & Magic
Digital Matte Painter: Industrial Light & Magic
Senior Digital Compositor: ILM
Visual Effects Supervisor
Visual Effects Technical Director
Stereoscopic Artist: Stereo D
Stereoscopic Artist: Stereo D
Technical Support: ILM
Visual Effects
Visual Effects Production Assistant
Desktop Administrator
Stereoscopic Artist: Stereo D
Digital Compositor
Compositor: CIS Vancouver
Visual Effects Grip: Kerner Optical
Digital Compositor (as Thomas Brodeur)
Digital Artist: ILM
Programmer
Practical Effects Technician: Kerner Optical
Lead Compositor / Lead Digital Compositor
Digital Effects Artist
Stereoscopic Artist: Stereo D
Digital Effects Artist: DIVE
Visual Effects Executive
Digital Paint & Rotoscope Artist
Cg Effects Supervisor: Pixomondo
Digital Effects Artist
Modelmaker: Kerner Optical
Previsualisation Artist
Stereoscopic Digital Artist
Digital Artist: Title Designer
Visual Effects Supervisor: Svengali FX
Digital Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Digital Compositor: ILM
Visual Effects Coordinator
Visual Effects Artist
Digital Stereoscopic Artist
Digital Compositor
Digital Matte Painting Sequence Supervisor
Digital Compositor
Visual Effects Producer
Visual Effects Coordinator
Texture Painter: ILM
Sequence Supervisor
Digital Artist: ILM
Production And Technical Support: ILM (as Wes Pan)
Visual Effects Editorial And Technical Support
Lead Creature Technical Director: ILM
Executive Producer: Stereo D
Depth Artist
Visual Effects Artist
Cg Supervisor
Matte Painter
Paint Artist
Technical Director: ILM
First Assistant Camera: Kerner Optical
Visual Effects Editor
Digital Matte Artist: ILM
Digital Compositor
Depth Artist
Senior Stereoscopic Compositor
Technical Support: DIVE
Visual Effects Consultant
Digital Compositor / Roto: Prep And Comp
Digital Artist
Stereoscopic Artist: Stereo D
Lead Matte Painter
Previz Artist
Stereoscopic Lead
Clonecam Operator: ILM
Cgi Artist
Matte Artist: ILM
Digital Paint Supervisor: FX3X
Digital Artist
Paint/roto Artist: Dive
Visual Effects Artist
Visual Effects Artist
Stereoscopic Conversion Artist
Director Of Photography: Kerner Optical
Matte Painter
Stereoscopic Conversion Artist: StereoD
Matte Painter
Digital Compositor: ILM
Digital Supervisor
Stereoscopic Artist
Visual Effects Producer
Digital Compositor: CIS Vancouver
Assistant To Mr. Parry: Stereo D
Creature Technical Director: ILM
Stereoscopic Artist
Cg Supervisor: Pixomondo (as Boris B Schmidt)
Vfx Supervisor: ScanlineVFX GmbH
Paint & Roto Artist
Stereoscopic Roto Artist
Digital Compositor
Visual Effects Artist
Technical Director: ILM
Digital Effects: ILM
Visual Effects Best Boy Electric: Kerner Optical
Depth Artist
Digital Effects Artist
Pipeline Manager: Stereo D
Visual Effects: ILM
Layout Lead (as Jason Snell)
Visual Effects Coordinator
Stage Technician: Kerner Optical
Digital Compositor
Matte Painter
Digital Compositor
Supervising Lead Stereoscopic Artist
Digital Compositor: CIS Vancouver
Digital Paint And Rotoscope Artist: ILM
Visual Effects Gaffer: Kerner Optical
Digital Artist
Compositing Supervisor: ILM
Stereoscopic Lead: Stereo D
Digital Artist
Digital Artist: ILM
Digital Artist
Digital Artist
Digital Artist: ILM
Digital Compositor
Digital Compositor: Title Designer
Digital Effects Artist
Creature Technical Director: ILM
Lead Artist
Stereoscopic Conversion Artist
Digital Artist
Operations Manager
Digital Artist: Ollin Studio
Associate Animation Supervisor
Matte Painter
Paint Artist
Digital Artist: ILM
Digital Artist: ILM
Digital Artist: ILM
Sequence Supervisor
Assistant Technical Director (as Reuben Bulawin Uy)
Stereoscopic Lead: Stereo D
Visual Effects Artist
Roto/paint Supervisor
Senior Compositor: ILM
Visual Effects Grip: Kerner Optical
Visual Effects Production Assistant
Production Manager: Kerner Optical
Visual Effects Artist
Visual Effects Coordinator: Svengali FX
Stereoscopic Artist: Stereo D
Digital Artist: ILM
Visual Effects Production Assistant: Kerner Optical
Associate Production Manager: ILM
Digital Compositor
Digital Matte Supervisor
Visual Effects Technical Director: ILM
Stereoscopic Conversion Artist
Senior Technical Director
Creature Technical Director: ILM
Roto Artist
Matte Painter
Concept Artist: ILM
Technical Director: ILM
Digital Artist
Digital Artist: ILM
Sequence Supervisor: ILM
Previs Artist
Technical Manager Of Global Production: ILM
Digital Matte Painter: ILM
Digital Artist
Paint Artist (uncredited)
Vfx Editor: Dive (uncredited)
Visual Effects Production Assistant: ILM (uncredited)
Lighting/shading (uncredited)
Digital Artist: ILM (uncredited)
Model Maker: Kerner Optical (uncredited)
Matte Painter (uncredited)
Digital Artist (uncredited)
Visual Effects (uncredited)
Digital Compositor (uncredited)
Matte Paint Artist (uncredited)
Digital Effects Supervisor: Dive (uncredited)
Bidding Producer: Ollin Studio (uncredited)
Digital Compositor (uncredited)
Digital Artist: ILM (uncredited)
Technical Assistant: ILM (uncredited)
Compositor: Simple Tricks & Nonsense (uncredited)
Digital Compositor (uncredited)
Visual Effects Consultant (uncredited)
Visual Effects Coordinator (uncredited)
Digital Artist: ILM (uncredited)
Rotoscope Artist: CIS Vancouver (uncredited)
Special Effects Department
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Specialty Costume Producer
Fabricator: Quantum Creation FX Inc.
Specialty Costumes: Quantum Creation F/x
Special Effects Coordinator
Paint Dept: Quantum Creation FX
Specialty Costumer: Quantum Creation FX
Special Effects Foreman
Mold Maker: Quantum Creations Fx
Specialty Costume Crew: Quantum Creation FX
Mold Shop Supervisor: Quantum Creation Efx.
Special Effects Assistant
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Paint Dept: Quantum Creation FX
Special Effects Technician (as Jay B. King)
Mold Maker: Quantum Creations Fx
Special Effects Assistant (as Elizabeth Murtha)
Special Effects Assistant
Special Effects Assistant Coordinator
Paint Dept: Quantum Creation FX
Special Effects Assistant
Special Effects Assistant Coordinator
Special Effects Assistant
Special Effects Appa Project
Sculptor: Quantum Creation FX
Special Effects Technician
Special Effects Assistant
Special Effects
Special Effects Tech: Quantum Creations
Special Effects Assistant
Lab Technician: Quantum Creations Fx
Suit Fabricator
Paint Dept: Quantum Creation FX
Paint/roto Artist
Special Effects Technician
Special Effects Foreman
Special Effects
Mold Maker
Shipping Coordinator: Quantum Creation FX
Special Effects Assistant
Special Effects Technician
Special Effects Foreman
Mold Maker (uncredited)
Animation Department
Character Animator
Title Design And Animation
Animator: ILM
Animator: ILM
Main Title Animator
Animator
Art Department
Scenic Artist
Prop Shop Supervisor
Concept Artist
Set Dresser
Sculptor
Prop Designer
Gang Boss Propmaker
Plaster Foreman
Assistant Props
Construction Coordinator
Illustrator
Scenic Artist
Swing Gang
Concept Artist
Greensman (as Harry Brown)
Special Props And Graphics
Illustrator
Shopcraft Foreman
Concept Artist
Scenic Artist
Lead Sculptor
Prop Illustrator
Scenic Artist
Shop Craftsman Gang Boss
Senior Model Maker
Assistant Set Decorator
Assistant Property Master
Construction Grip
Assistant Property Master
Greens Coordinator
Head Construction Grip
Art Department Coordinator
Paint Gang Boss
Shop Craft
Additional Props
Set Designer
Second Props
Set Dresser
Head Plaster Foreman
Sculptor Gang Boss
Scenic Artist
Carpenter
Set Designer
Propmaker
Set Dresser
Set Dresser
Construction Foreman
Set Dresser
Set Designer
Construction Office Coordinator
Stand-by Greensman
Shop Craftsman Gang Boss
Set Dresser
Storyboard Artist
Art Department Assistant
Greens Foreman
Concept Artist
Scenic Artist
Storyboard Artist
Set Dresser
Property Master
Shop Craft
Carpenter
Set Dresser
Sculptor
Construction General Foreman
Set Decoration Buyer
Art Department Production Assistant
Assistant Property Master
Set Dresser
Set Dresser
Construction Foreman
Scenic Foreman
Shop Person
Construction Auditor (as Carrie Best)
Scenic Artist
Propmaker Gangboss
Scenic Artist
Sculptor
Scenic Artist
Additional Props
Plasterer
Set Dresser
Set Dresser
Additional Props
Propmaker Foreman
Construction Grip Foreman
Set Decoration Buyer
Construction Coordinator
Carpenter
Shop Craft
Additional Standby Greens (as Ben Woodward)
Scenic Supervisor
Set Decoration Buyer
Stand-by Camera Scenic
Staff Shop Foreman (uncredited)
Interim Scenic Foreman (uncredited)
Sound Department
Assistant Sound Effects Editor
Sound Effects Editor (as Colette Dahanne)
Foley Editor
Foley Mixer
Foley Editor
Sound Effects Editor
Boom Operator: Second Unit
Foley Editor (as Suzanne Fox)
Sound Effects Editor
Sound Effects Editor
Sound Effects Editor
Supervising Sound Editor
Boom Operator: Splinter Unit / Sound: Splinter Unit
Re-recording Mixer
Assistant Sound Designer
Mix Technician
Mix Technician
Assistant Dialogue/adr Supervisor
Assistant Supervising Sound Editor
Production Sound Mixer
Boom Operator
Boom Operator: Splinter Unit
Foley Mixer
Boom Operator
Adr Supervisor
Recordist
Re-recording Mixer / Sound Designer / Supervising Sound Editor
Foley Artist
Foley Artist
Dialogue Supervisor
Adr Recordist
Additional Re-recording Mixer (uncredited)
Recordist (uncredited)
Adr Mixer (uncredited)
Dialogue Editor (uncredited)
Foley Recordist (uncredited)
Recordist (uncredited)
Casting Department
Casting Associate
Extras Casting Assistant
Casting Associate
Casting Associate: Los Angeles
Adr Voice Casting
Casting: Philadelphia
Casting Associate
Casting: Philadelphia
Extras Casting
Extras Casting Assistant Coordinator
Extras Casting Assistant
Extras Casting Assistant
Extras Casting Assistant
Makeup Department
Assistant Hair Stylist
Assistant Makeup Artist
Assistant Tattoo Artist
Hair Stylist
Key Hair Stylist
Sculptor/painter
Makeup Artist
Makeup Department Head
Additional Hair Stylist
Key Makeup Artist
Tattoo Designer
Additional Makeup Artist
Hair Department Head
Make-up And Hair Designer
Additional Hair Stylist
Concept Artist
Special Effects Makeup Artist
Makeup Artist
Costume & Wardrobe Department
Specialty Costume Keyperson
Costume Fabricator
Specialty Costumer
Costume Supervisor
Set Costumer
Sculptor: Quantum Creation FX
Costume Illustrator
Assistant Costume Designer
Specialty Costumes
Head Ager And Dyer
Costume Tailor
Key Set Costumer
Costume Production Assistant
Set Costumer
Set Costumer
Costume Assistant
Ager/dyer
Key Set Costumer
Costume Illustrator
Costume Textile Artist
Ager/Dyer
Costumer
Costume Textile Artist
Key Costumer
Specialty Costumes
Specialty Costumes
Costumer
Concept Artist
Set Costumer
Ager/dyer
Costumer
Assistant Costume Designer
Specialty Costumer
Tailor On Set
Wardrobe Assistant
Seamstress
Seamstress
Set Costumer
Music Department
Conductor / Orchestrator
Oboe Soloist
Musican: Singer
Technical Score Advisor
Orchestra Contractor
Head Of Music Preparation
Orchestrator
Orchestrator
Scoring Mixer
Music Editor
Music Preparation
Orchestrator
Orchestra Contractor
Scoring Crew
Playback Singer
Music Preparation
Scoring Coordinator
Choral Contractor
Orchestrator
Musical Score Arrangements
Orchestrator
Technical Score Engineer
Supervising Music Editor
Playback Singer
Cast
Prince Zuko
Uncle Iroh
Commander Zhao
Fire Lord Ozai
Princess Yue
Katara's Grandma
Master Pakku
Monk Gyatso
Old Man In Temple
Zhao's Assistant
Earthbending Father
Earthbending Boy
Old Man Of Kyoshi Town
The Dragon Spirit (voice)
Lead Fire Nation Soldier
Fire Nation Prison Guard
Fire Nation Head Prison Guard
Earth Kingdom Prisoner
Kyoshi Villager
Fire Nation Soldier
Teahouse Child (as George DeNoto)
Nervous Prison Guard
Kicking Firebender (as Christopher Brewster)
Lead Archer
Water Tribe Soldier
Water Tribe Soldier
Fire Lord Attendant
Northern Water Tribe Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Suki (uncredited)
Water Nation Soldier (uncredited)
Appa / Momo (uncredited)
Zuko's Henchman (uncredited)
Earth Kingdom Villager (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Henchman (uncredited)
Earth Kingdom Drummer (uncredited)
Kyoshi Warrior (uncredited)
Frozen Fire Nation Warrior / Northern Tribe Water Bender (uncredited)
Northern Water Tribe Villager (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Northern Water Tribe Soldier (uncredited)
Northern Water Tribe Villager (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Warrior (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Northern Water Tribe Soldier (uncredited)
Kyoshi Prisoner (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Water Nation Soldier (uncredited)
Water Nation Solider (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Northern Water Tribe Soldier / Fire Nation Soldier (uncredited)
Northern Water Tribe Villager (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Tai Chi Boy (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Villager Girl (uncredited)
Young Soldier (uncredited)
Fire Nation Warrior (uncredited)
Northern Water Tribe Warrior (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Bender (uncredited)
Northern Water Tribe Soldier / Elite Fire Nation Warrior (uncredited)
Earthbender Guard (uncredited)
Northern Water Tribesman (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Special Abilities Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Soldier (uncredited)
Master Earthbender (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Elite Fire Nation Warrior (uncredited)
Fire Nation Warrior (uncredited)
Water Nation Background (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Soldier (uncredited)
Fire Nation Warrior (uncredited)
Firebender At Earth Prison Camp (uncredited)
Firebender At Earth Prison Camp (uncredited)
Fire Nation Warrior (uncredited)
Northern Water Tribe Soldier (uncredited)
Fire Nation Warrior (uncredited)
Fire Nation General (uncredited)
Airbending Student (uncredited)
Northern Water Tribe Warrior / Fire Nation Soldier (uncredited)
Water Nation Warrior (uncredited)
Additional Crew Members
Production Assistant: Stereo D
Production Coordinator: Reshoots
Production Assistant
Location Assistant
Office Production Assistant
Office Production Assistant
Assistant: Mr. Aversano
Production Assistant
Production Secretary
Assistant: Mr. Shyamalan
Production Coordinator
Production Assistant
Utility Stand-in
Facility Manager: Stereo D
Assistant Production Office Coordinator: Additional Photography
Unit Travel Coordinator
Production Assistant
Script Supervisor
Military Advisor
Production Safety Manager
Location Scout
Production Assistant
Dialect Coach
Assistant: Director
Production Assistant
Aerial Pilot
Publicity Production Assistant
Production Assistant
Metal Work And Welding
Key Assistant Accountant
Production Assistant
Previsualization Director
Assistant Production Coordinator
Projectionist
Second Assistant Accountant
Accounting Assistant
Production Assistant
Set Location Production Assistant
On-set Medic: Greenland
Production Assistant
Associate: Ms. Kennedy
Key Office Production Assistant
Assistant Location Manager
Second Assistant Accountant
Assistant: Mr. Marshall
Production Assistant
Assistant To M. Night Shyamalan
Second Assistant Accountant
Production Staff
Production Controller
Production Assistant
Production Assistant
Security Staff
Titles Producer
Second Assistant Accountant
Unit Manager
Aerial Pilot
Set Production Assistant
Film Commissioner: Greater Philadelphia Film Office
Payroll Accountant
Assistant: Mr. Marshall
Assistant: Mr. Shyamalan
Unit Publicist
Production Coordinator
Location Assistant
Accounting Clerk
Location Production Assistant
Production Assistant
Production Assistant
Studio Teacher
Post Production Accountant
Assistant Payroll Accountant
Game Producer
Studio Teacher
Assistant: Mr. Shyamalan
Helicopter Pilot: New Zealand
Assistant: Mr. Mercer
Welfare/studio Teacher
Actor Trainer
Assistant: Ms. Kennedy
Set Production Assistant
Dance Consultant
First Assistant Accountant
Production Assistant
Payroll Clerk
Production Assistant
Location Assistant
Production Assistant
Production Assistant
Special Skills Extra
Stand-in: Dev Patel
Stand-in
Stand-in: Seychelle Gabriel
Production Assistant
Stand-in: Aasif Mandvi
Stand-in: Jackson Rathbone
Stunt Department
Stunt Double
Stunt Rigging Coordinator
Fight Choreographer
Stunt Double
Stunt Coordinator
Stunts
Stunts
Stunt Rigging Coordinator
Stunt Double
Assistant Fight Choreographer
Stunt Double: Zuko
Stunts
Stunt Double
Stunts
Fight Coordinator
Stunt Double: Commander Zhao
Stunts
Stunts
Stunt Rigger
Utility Stunts
Stunt Performer
Stunt Performer
Utility Stunts
Stunt Performer
Utility Stunts
Stunt Rigger
Utility Stunts
Utility Stunts
Utility Stunts
Utility Stunts
Stunt Double
Stunt Double: Jackson Rathbone
Stunt Performer
Stunt Warrior
Utility Stunts
Utility Stunts
Stunt Double: Francis Guinan
Utility Stunts
Transportation Department
Transportation
Transportation Co-captain
Transportation Coordinator: Greenland
Transportation Office Assistant
Transportation Coordinator
The Last Airbender - modified: [25929][938283]