A Series of Unfortunate Events   (2004)

Rate It

A Series of Unfortunate Events Technical Specifications Update Details Update Poster
X

Login


Country | USA, Germany
Running Time | 108 Minutes
Type |
Language | English
Genres | Adventure, Comedy, Family, Fantasy
Originally
Aspect Ratio |
In ,

Production Dates | 2003-11-10
Release Information

Directed by | Brad Silberling
Cinematography by | Emmanuel Lubezki
Edited by | Michael Kahn

Starring ~ Jim Carrey, Jude Law, Meryl Streep

 
Directed by
Cinematography by
Director Of Photography
Edited by
Written by
Screenplay
Produced by
Co-producer
Co-producer
Associate Producer
Executive Producer
Associate Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Producer
Production Management
Post-production Supervisor
Production Supervisor (as Jason Mcgatlin)
Unit Production Manager
Original Music by
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
(as Cheryl A. Carasik)
Art Direction by
Supervising Art Director
Art Director
Art Director
Art Director
Costume Design by
Costume Designer
Casting by
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
Additional Second Second Assistant Director
Additional Second Second Assistant Director (as Pete Dress)
Second Assistant Director
Key Second Assistant Director: Boston, Second Unit
First Assistant Director
Second Second Assistant Director
Additional Second Second Assistant Director (as Paul B. Schneider)
Additional Second Second Assistant Director
Camera & Electrical Department
Chief Rigging Electrician
Rigging Electrician
Rigging Grip
Electrician: Second Unit
First Company Grip (as Mike Anderson) / Fixtures Foreman / Fixtures Technician
Dolly Grip Operator
Film Loader
Dimmer Technician
Second Assistant Camera: Second Unit (as Rob Baek)
Electrician: Second Unit
Electrician
Lighting Programmer
Underwater Camera Assistant
Steadicam Operator (as George Billinger)
Rigging Grip
Chief Lighting Technician
Rigging Electrician
Night Light Operator
Rigging Electrician
Assistant Chief Lighting Technician: Second Unit (as Adam Chambers)
Additional Photographer: Second Unit
Rigging Grip
Electrician
Rigging Grip
Chief Rigging Technician
Rigging Electrician
Additional Electrician
Second Company Grip
Film Loader (as Tulio Dueñas)
Generator Operator
Still Photographer (as Francois Duhamel)
Lighting Technician
Lighting Technician
Rigging Grip (as Anthony Erlandsen)
First Assistant Camera: Second Unit
Electrician: Second Unit (as Bill Fine)
Electrician (as John W. Fine)
Rigging Electrician
Technocrane Operator
Assistant Chief Lighting Technician
Electrician: Second Unit
Film Loader: Second Unit
Camera Operator: Second Unit
Rigging Electrician
Grip (as Stephen Graves)
Chief Rigging Electrician
Assistant Chief Lighting Technician (as Joseph F. Guerino)
Rigging Grip
Electrician (as K. Allen Harker)
Video Assist: Second Unit (as Sam R. Harrison III)
Second Assistant Camera: Second Unit
Assistant Chief Lighting Technician (as David Hengsteler)
Camera Operator: Second Unit
Rigging Grip (as William T. [Jake] Jones)
Additional Video Assist Operator: Second Unit
Video Engineer
Rigging Electrician
Second Assistant Camera: "a" Camera (as Dana Shelayne Kroeger)
Electrician: Second Unit
Electrician
Rigging Grip
Electrician: Second Unit
Camera Operator
Second Assistant Camera: Second Unit
Rigging Electrician
First Assistant Camera: "b" Camera (as Patrick Mcardle)
Second Assistant Camera: "b" Camera (as Starrs Mcburney)
Rigging Electrician
Rigging Grip Foreman
Electrician
First Assistant Camera: "b" Camera
Electrician (as Glenn Moran)
First Assistant Camera: Second Unit
Second Company Grip
Rigging Electrician
Rigging Electrician
Dimmer Technician
Dolly Grip Operator
Lighting Technician
Rigging Grip (as Paul A. Riggio)
Underwater Director Of Photography
2nd Unit Aclt
First Assistant Camera: Second Unit
Rigging Electrician
First Company Rigging Grip (as Donald Selsor)
Second Company Rigging Grip
Rigging Grip
Video Assist: Second Unit
Rigging Grip
Rigging Grip
Dimmer Board Technician (as Joshua Thatcher)
Additional Photographer: Second Unit
Video Assist: Second Unit
Chief Lighting Technician: Second Unit
Electrician
Chief Rigging Electrician
Lighting Technician
Rigging Electrician
Rigging Grip (as Rex A. Worthy)
Additional Director Of Photography (as Robert Yeoman)
Assistant Chief Lighting Technician (as Michael Yope)
First Assistant Camera: "a" Camera
Electrician (uncredited)
Grip (uncredited)
Off-camera Dialogue (uncredited)
Rigging Grip (uncredited)
Editorial Department
Post-production Assistant
Post-production Coordinator
First Assistant Editor
First Assistant Editor
Assistant Editor
Assistant Film Editor (as Paula Suhy)
Assistant Editor: Avid
Apprentice Film Editor
Post-production Coordinator
Color Timer
Digital Intermediate Editor
Assistant Editor: Avid
Digital Color Timer
First Assistant Editor
Additional Editor
Post-production Assistant
High Definition Editorial Services (uncredited)
Visual Effects Department
Digital Compositor: ILM
Model/miniature Maker: ILM
Animator: ILM
3D Camera Matchmove Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Creature Development Artist: ILM
Technical Supervisor: Nexus Productions
Digital Compositor: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Model/miniature Maker: ILM
Digital Compositor: ILM
3D Scanning Assistant Coordinator
Digital Paint & Roto Artist: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Stage Technician: ILM (as William Barr)
Technical Support: ILM
Producer: Nexus Productions
Digital Paint & Roto Artist: ILM
Digital Production Manager: ILM
Stage Technician: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Film Recording Engineer: ILM
3D Modeling: Nexus Productions (as Mattias Bjurstrom)
Lead 3D Camera Matchmover: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Viewpaint Artist: ILM
Stage Technician: ILM
Animation Supervisor: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Compositing Sequence Supervisor: ILM
Visual Effects Artist
Digital Production Manager: ILM
Technical Support: ILM
Sabre Artist: ILM
Still Photographer: ILM (as Sean Casey)
Digital Matte Artist: ILM
Lead 3D Camera Matchmover: ILM
Digital Paint & Roto Artist: ILM (as Eric Christensen)
Digital Opticals
Physical Effects: ILM (as Rob Clot)
Technical Support: ILM
Model/miniature Painter: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Compositing Sequence Supervisor: ILM
Viewpaint Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Senior Visual Effects Coordinator: ILM
Research & Development: ILM
Creature Development Lead: ILM
Stage Technician: ILM
Digital Compositor: ILM
Lead Model/miniature Maker: ILM
Technical Support: ILM
Model/miniature Maker: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Digital Paint & Roto Artist: ILM
3D Camera Matchmove Artist: ILM (as Selwyn Eddy III)
Model/miniature Maker: ILM (as Robbie Edwards)
Sabre Artist: ILM
Lead Animator: ILM
Projectionist: ILM (as Anastasia Eamons)
Senior Staff: ILM
Visual Effects Supervisor: ILM
Additional Plate Supervisor: ILM
Digital Paint & Roto Artist: ILM (as Daniel Feinstein)
Research & Development: ILM (as Christopher Foreman)
Computer Graphic Artist: ILM
Creator: Littlest Elf Animated Sequence, Nexus Productions
Motion Capture Technician: ILM (as Alex Frazao)
3D Animation: Nexus Productions
Animator: ILM
Stage Technician: ILM (as Joseph Fulmer)
Creature Development Lead: ILM
Film Recording Engineer: ILM
Digital Paint & Roto Artist: ILM
Model/miniature Supervisor: ILM
Technical Support: ILM
Visual Effects Editor: ILM
Layout Artist/animator: Main Titles And Credit Crawl
Digital Modeler: ILM (as Lioudmila Golynskaia)
Model/miniature Maker: ILM
Lead Environment Artist: ILM
Sabre Artist: ILM
3D Modeling: Nexus Productions / Animator: Nexus Productions
3D Animation: Nexus Productions
CG Sequence Supervisor: ILM
Model/miniature Maker: ILM (as Jon P. Guidinger)
Computer Graphics Supervisor: ILM
Model/miniature Maker: ILM
Reference Librarian: ILM
Texturing: Nexus Productions
Computer Graphic Artist: ILM
Digital Modeler: ILM
Layout Artist/animator: Main Titles And Credit Crawl
Lead Physical Effects: ILM
Physical Effects: ILM (as Matthew Heron)
Research & Development: ILM
Video Assist: ILM
Visual Effects First Assistant Camera Operator: ILM (as Bob Hill)
Digital Matte Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Computer Graphic Artist: ILM (as Zain Homer)
Digital Compositor: ILM
Lead Model/miniature Painter: ILM
Technical Support: ILM
Digital Compositor: ILM
Digital Matte Artist: ILM
Technical Support: ILM
Lead Digital Paint & Roto Artist: ILM
Physical Effects: ILM
Film Recording Engineer: ILM
Technical Support: ILM
Research & Development: ILM
Digital Compositor: ILM
Digital Compositing Supervisor: ILM (as Marshall Krasser)
Computer Graphic Artist: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Animator: ILM (as Leo Larionov)
Digital Compositor: ILM
Animator: ILM
Animator: ILM
Previs Artist: Proof, Inc.
Creature Development Artist: ILM
Model/miniature Painter: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
3D Camera Matchmove Artist: ILM
Lead Environment Artist: ILM
3D Camera Matchmove Artist: ILM
Computer Graphic Artist: ILM (as Michael Ludlam)
Plate Coordinator: ILM (as Margaret Lynch)
Model/miniature Maker: ILM
Cablecam Operator
Production Accountant: ILM
3D Modeling: Nexus Productions (as Duncan Maclaren)
3D Camera Matchmove Artist: ILM
Production Accountant: Nexus Productions
Computer Graphic Artist: ILM
Compositing Sequence Supervisor: ILM (as Tia Marshall)
Sabre Artist: ILM
Visual Effects Production Assistant: ILM
Digital Paint & Roto Artist: ILM
Digital Compositor: ILM (as Will Mccoy)
Digital Paint & Roto Artist: ILM (as Regan Mcgee)
Animator: ILM (as Robert Mcintosh)
Creature Development Lead: ILM (as Tim Mclaughlin)
Senior Staff: ILM (as Mark Miller)
Model/miniature Maker: ILM
Head Of Effects And Compositing: Nexus Productions
Assistant Visual Effects Editor: ILM (as James Milton)
Film Recording Engineer: ILM
Computer Graphic Artist: ILM (as Curt Miyashiro)
Lead Viewpaint Artist: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Viewpaint Artist: ILM
Editorial Support: ILM
Digital Paint & Roto Artist: ILM
Senior Staff: ILM
Projectionist: ILM
Lead Digital Modeler: ILM
Animator: ILM
Stage Technician: ILM
3D Camera Matchmove Artist: ILM
Digital Compositor: ILM (as Jennifer Nona)
Lead Animator: ILM
Stage Technician: ILM
Designer: Littlest Elf Animated Sequence, Nexus Productions
Technical Support: ILM (as Jeff Srob Odell)
Technical Support: ILM
Visual Effects Producer: ILM
Computer Graphic Artist: ILM / Lookdev Artist: ILM
Model/miniature Painter: ILM
Still Photographer: ILM
Lighting: Nexus Productions / Rendering: Nexus Productions
Technical Support: ILM
Production Manager: Nexus Productions
Visual Effects Producer (as Tom Peitzman)
Digital Matte Artist: ILM
Model/miniature Maker: ILM
Supervisor 3D Modeling And Scanning: Icon Imaging
Senior Staff: ILM
Head Of 3D: Nexus Productions
Model/miniature Maker: ILM
Editorial Support: ILM
Model/miniature Maker: ILM
Visual Effects Coordinator
Animator: ILM
Computer Graphics Supervisor: ILM
Creature Development Artist: ILM
Visual Effects Director Of Photography: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Computer Graphic Artist: ILM (as Kim Ross) / Digital Artist
Computer Graphic Artist: ILM
Texturing: Nexus Productions
Digital Compositor: ILM
Motion Capture Supervisor: ILM (as Michael Sanders)
Technical Support: ILM
Supervising Digital Colorist: EFilm
Computer Graphic Artist: ILM
Animator: ILM
Physical Effects: ILM
Stage Technician: ILM (as Thomas Sindicich)
Lead Environment Artist: ILM (as Dan Slavin)
Digital Production Manager: ILM
Designer: Littlest Elf Animated Sequence, Nexus Productions
Creature Development Artist: ILM
Technical Support: ILM
Animator: ILM
Viewpaint Artist: ILM
3D Camera Matchmove Artist: ILM (as James Soukup)
Production Manager: Nexus Productions
Model/miniature Maker: ILM
Digital Compositor: ILM
Research & Development: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Technical Support: ILM
Visual Effects Art Director: ILM
Lead Digital Plate Restoration Artist: ILM
Visual Effects Coordinator: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Digital Compositor: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Digital Paint & Roto Artist: ILM
Color Timing Supervisor: ILM
Art Department Assistant: ILM
Digital Modeler: ILM
Animator: ILM (as Timothy Waddy)
Model/miniature Maker: ILM
Computer Graphic Artist: ILM
Model/miniature Maker: ILM
Plate Matchmove Artist: ILM
Creature Development Artist: ILM
Visual Effects Coordinator: ILM (as Gordon Wittmann)
Creature Development Artist: ILM
Motion Capture Technician: ILM
Creature Development Artist: ILM
Lead Sabre Artist: ILM
Technical Director (uncredited)
Data Operater (uncredited)
Technical Director (uncredited)
Digital Intermediate Assistant Producer (uncredited)
Digital Compositor: ILM (uncredited)
Second Digital Colorist: EFILM (uncredited)
Technical Director (uncredited)
Data Manager (uncredited)
Special Effects Department
Special Effects Technician
Special Effects Supervisor: KNB EFX Group
Special Effects Technician
Puppet Effects: On-set Wrangler (as Mitchell Coughlin)
Special Effects Supervisor: KNB EFX Group (as Mike Deak)
Special Effects Accountant (as Eileen Dennis)
Special Effects Technician
Special Effects Technician (as Donald R. Elliott)
Shop Foreperson
Shop Foreperson
Special Effects Technician
Mechanical Technician: Kevin Yagher Productions Inc.
Special Effects Technician
Special Effects Accountant
Special Effects Technician (as Frankie Iudica Jr.)
Mechanical Technician: Kevin Yagher Productions Inc. (as Don Krause)
Special Effects Technician
Special Effects Supervisor
Special Effects Technician
Special Effects Technician (as William P. Mcginley)
Key Puppeteer
Special Effects Technician
Special Effects Supervisor: KNB EFX Group
Special Effects Shop Supervisor (as Thomas Pahk)
Special Effects Foreman / Special Effects Technician
Special Effects Technician
Mechanical Technician: Kevin Yagher Productions Inc.
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician (as Bob Slater)
Studio Manager: Kevin Yagher Productions Inc.
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Mechanical Designer: Kevin Yagher Productions Inc.
Special Effects Runner (uncredited)
Animation Department
Animatics (as James A. Rothwell)
Mechanical Designer: Robotic "Sunny" Double (uncredited)
Art Department
Graphic Designer
Drapery Foreperson (as Steven Baer)
Set Designer
Set Designer
Greens Foreperson
Assistant Accountant: Construction
Set Designer
Assistant Art Director
Illustrator
Laborer Foreperson
Laborer Foreperson
Plaster Foreperson (as Michael Bucaro)
Construction Foreperson (as Michael Bunch)
Construction Foreperson
Welding Foreman
Art Department Assistant
Construction Foreperson
Illustrator (as James M. Carson)
Cabinet Shop
Construction Foreperson
Graphic Designer
Conceptual Artist
Assistant Property Master
Set Designer
Mold Shop Supervisor
Propmaker Gangboss
Set Dresser (as Scott Collins)
Model Maker Foreperson (as Anthony Cope)
Construction Foreperson (as Richard D. Crain)
Sculptor Gang Boss
Set Designer
Greens Gangboss
Art Researcher
Illustrator
Illustrator
Sculptor
Set Designer
Art Department Coordinator (as Laura J. Derosa)
Construction Foreperson
Laborer Foreperson
Set Designer (as Jann Engel)
Sculptor
Set Dresser (as Greg Evans)
Tool Technician
Illustrator
Set Designer
Propmaker Gangboss
Storyboard Artist (as Giacomo Ghiazza)
Construction Foreperson
Graphic Designer (as Edward Newman Haigh II)
Storyboard Artist
Set Designer
Set Designer
Paint Foreperson
Assistant Art Director
Prop Manufacturing Supervisor
Sculptor (as Chris C. Hopkins)
Construction Coordinator (as John W. Hoskins)
Propmaker
Assistant Property Master (as Mike Hunter)
Storyboard Artist
Sculptor
Assistant Art Director: New York
Construction Foreperson (as Stuart John)
Paint Foreperson
Greens Foreperson
Set Dresser
Previz Artist
Set Dresser (as Chris Kennedy)
Plaster Foreperson
Construction Foreperson
Art Department Assistant
Laborer Foreperson
Set Dresser
General Construction Foreperson
Laborer Foreperson
Set Dresser
Construction Foreperson (as Dwight T. Lowell)
Model Maker
Greens Foreperson
Laborer Foreperson
Illustrator
Laborer Foreperson
Set Designer (as Victor Martinez)
Art Department Assistant
Lead Sculptor (as Jamie Miller)
Paint Foreperson
Paint Foreperson
On-set Dresser
Property Master
Set Dresser
Assistant Property Master
Labor Foreman
Greens Coordinator (as Danny Ondrejko)
Greens Foreperson
Set Dresser
Sculptor (as Derek C. Pendleton)
Assistant Property Master (as Drew Petrotta)
Property Master: Second Unit (as Bill Petrotta)
Sculptor
Set Designer (as Lauren Polizzi)
Construction Accountant
Carpenter
Supervising Laborer Foreperson
Art Department Assistant
Lead Animatics Artist: Movies
Set Designer
Construction Foreperson (as H.W. Pat Ryan)
Plaster Foreperson (as Salvador Sanchez)
Construction Foreperson (as Jerry 'Sarge' Sargent)
Illustrator
Sculptor (as John Schlender)
Greens Foreperson
Set Designer
Set Designer
Assistant Art Director
Stage Foreman
Greens Person
Set Designer
Laborer Foreperson
Laborer Foreperson (as William R. Wheaton)
Plaster Supervisor
Model Maker Foreperson
Set Designer (as Donald Woodruff)
On-set Painter
Paint Supervisor
Lead Person (as Craig A. Zimmerman)
Greens Gangboss (uncredited)
Lead Scenic Artist (uncredited)
Prop Coordinator (uncredited)
Set Decoration Buyer (uncredited)
Graphic Designer (uncredited)
Sound Department
Sound Mixer: Second Unit (as Robert A. Anderson)
Sound Re-recording Mixer
First Assistant Sound Editor
ProTools Playback Operator
Sound Editor
Adr Engineer
Sound Mixer
Sound Consultant: Dolby
Sound Effects Recordist (as John Paul Fasal)
Foley Supervisor
Adr Supervisor
Boom Operator: Second Unit
Adr Mixer
Adr Editor
Foley Artist
Sound Re-recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Sound Designer / Supervising Sound Editor
Utility Sound Technician
Adr Recordist
Dialogue Editor
Assistant Sound Editor
Sound Effects Editor
Foley Artist
Utility Sound
Utility Sound: Second Unit
Sound Re-recording Mixer
Assistant Sound Editor (as Josie Nericcio)
Sound Effects Recordist
Sound Re-recordist
Boom Operator
Foley Mixer (as Randy K. Singer)
Sound Re-recording Engineer
Sound Effects Editor
Adr Recordist
Additional Sound Mixer
Dialogue Editor
First Assistant Sound Editor
Sound Assistant (uncredited)
Sound Mixer: Second Unit (uncredited)
Additional Recording Engineer (uncredited)
Sound Transfer (uncredited)
Casting Department
Casting Assistant: Los Angeles
Casting Assistant
Extras Casting
Casting Associate
Voice Casting
Casting: UK
Extras Casting
Additional Casting Scout
Makeup Department
Prosthetic Lab Work: Count Olaf
Makeup Artist: Cedric The Entertainer
Makeup Artist
Hair Technician: Kevin Yagher Productions Inc.
Hair Stylist: Cedric The Entertainer
Additional Makeup
Makeup Designer: Jim Carrey
Sculptor: Kevin Yagher Productions Inc.
Key Hair Stylist
Hair Stylist
Key Makeup Artist
Hair Pieces: Count Olaf
Hair Stylist: Ms. Streep / Makeup Artist: Ms. Streep
Special Makeup Effects Artist
Hair Stylist
Prosthetic Lab Work: Count Olaf
Key Hair Stylist
Hair Designer: Mr. Carrey
Department Head Makeup Artist
Wigs: Count Olaf
Makeup Artist
Prosthetic Lab Work: Count Olaf
Department Head Hair Stylist
Hair Stylist
Makeup Artist
Lab Technician: Kevin Yagher Productions Inc.
Hair Stylist
Lab Technician: Kevin Yagher Productions Inc.
Special Makeup Effects Creator
Makeup Effects Creator: Kevin Yagher Productions Inc. / Makeup Effects Designer: Kevin Yagher Productions Inc.
Additional Makeup Artist
Hair Stylist
Wigs And Beards Maker
Hair Stylist
Costume & Wardrobe Department
Specialty Costume Keyperson
Costumer
Chief Costumer
Set Costumer
Costumer
Chief Set Costumer
Costumer: Mr. Carrey
Specialty Costumer
Costumer
Costume Illustrator
Costume Illustrator
Specialty Costume Manufacturer
Cutter/fitter: Men
Specialty Costumer
Specialty Costumer
Set Seamstress
Costume Supervisor
Ager/dyer
Music Department
Music Editor: Temp Music
Music Preparation
Music Editor: Temp Music
Musician: Trumpet
Assistant Engineer
Scoring Cue Mixer
Musician
Music Contractor
Conductor
Orchestrations
Scoring Recordist
Music Preparation
Score Assistant Engineer
Assistant Music Editor: Temp
Scoring Stage Manager
Orchestra Recordist
Scoring Technician
Music Scoring Mixer
Digital Audio Operator
Assistant Music Editor
Music Clearances
Score Mixer
Cast
Count Olaf
Lemony Snicket (voice)
Justice Strauss
Uncle Monty
Aunt Josephine
Bald Man (as Luis Guzman)
Hook-Handed Man
Person Of Indeterminate Gender
White Faced Woman
White Faced Woman
Grocery Clerk (as Robert Clendenin)
Gruff Grocer
Captain Sam (scenes Deleted)
Dream Gypsy (uncredited)
Beatrice Baudelaire (uncredited)
Mrs. Baudelaire (uncredited)
Wedding Guest (uncredited)
Davidious Augustine / Bohemian (uncredited)
French Radio Reporter (voice) (uncredited)
Wedding Guest (uncredited)
Duck (voice) (uncredited)
Wedding Guest (uncredited)
Mr. Baudelaire (uncredited)
Police Photographer (uncredited)
Banker (uncredited)
The Critic (uncredited)
Ferry Boat Captain (uncredited)
Realtor (uncredited)
Wedding Guest (uncredited)
Voice Over (uncredited)
Wedding Audience (uncredited)
Bohemian #1 (uncredited)
Woman In Audience (uncredited)
Additional Crew Members
Production Assistant
Production Assistant
Production Secretary
Production Assistant Intern
Production Assistant
Production Artist: End Titles
Production Assistant
Puppeteer
Security: Mr. Carrey
Additional Dialogue Artist
Studio Teacher
Assistant: Mr. Silberling
Director: Title Sequence / Title Designer
Production Assistant
Dailies
Script Supervisor: Second Unit
Duck Trainer
Production Secretary
Second Assistant Accountant
Production Auditor
Production Assistant
Puppeteer
Puppeteer
Executive Assistant: Mr. Carrey
Puppeteer
Production Assistant
Location Scout: Pre-production
Stand-in: Liam Aiken
Production Assistant
Production Assistant
Assistant Location Manager: Boston
Clearance Administrator
Production Assistant: Boston
Studio Teacher
Production Assistant
Petty Cash Accountant
Puppeteer
Production Coordinator
Animal Trainer
Assistant: Mr. Parkes
Unit Publicist
Production Assistant
Photo Double: Mr. Law
Assistant: Mr. Silberling
Assistant Production Coordinator
Assistant Accountant
Stand-in: Mr. Carrey
Assistant: Mr. Carrey
Set Medic
Animal Trainer
Baby Wrangler
Production Assistant
Digital Film Scanning And Recording: EFILM/DELUXE
Various Voices
Personal Trainer: Mr. Carrey
Production Assistant
Stand-in: Jennifer Coolidge
Assistant: Ms. MacDonald
Production Assistant
Location Projectionist
Assistant: Cedric The Entertainer
Location Scout
Production Assistant
Puppeteer
Production Assistant: Sound
Production Assistant
Production Assistant
Puppeteer
Script Supervisor
Production Assistant
Production Assistant
Utility Diver
Production Executive
Second Assistant Accountant
Production Assistant
Payroll Accountant
Production Assistant
Assistant: Mr. Van Wyck
Head Textile Artist
Creative Supervisor: Nickelodeon
Production Assistant
Production Assistant
Accounting Production Assistant
Production Assistant
Set Production Assistant: Second Unit
Production Assistant
Stand-in: Dustin Hoffman
Technical Consultant: Title Sequence
Location Scout
First Assistant Accountant
Animal Coordinator
Assistant Production Coordinator
Assistant: Mr. Parkes
Production Assistant
Accountant: Client Services
Production Assistant
Assistant Payroll Accountant
Water Technician
Assistant: Ms. Pistor
Wolf Trainer
Production Assistant
Production Assistant
Assistant: Ms. Streep
Production Assistant
Production Secretary
Production Assistant
Adr Artist
Duck Trainer
Production Assistant
Set Production Assistant
Production Assistant
Set Production Assistant
Production Assistant
Stunt Department
Stunts
Stunts
Stunt Coordinator
Water Safety Coordinator
Stunt Double: Jim Carrey
Stunt Double: Emily Browning
Stunt Double: Meryl Streep
Stunt Double
Transportation Department
Transportation Captain
Transportation Coordinator: Boston
Transportation: Mr. Carrey
Picture Boat Coordinator
Picture Cars: Fabrication
Transportation
Transportation Coordinator
Transportation Co-captain
A Series of Unfortunate Events - modified: [21374][339291]