Update Project Details Add Your Company Add Production Photos

Dr. Dolittle 2   (2001)

Rate It

Dr. Dolittle 2 Technical Specifications Update Details Update Poster
X

Login


Country | USA
Running Time | 87 Minutes
Type |
Language | English
Genres | Comedy, Family, Fantasy
Originally
Aspect Ratio |
In Color
Production Dates | 2000-09-25 ~ 2000-12-01
Release Information

Directed by | Steve Carr
Cinematography by | Daryn Okada
Edited by | Craig Herring

Starring ~ Eddie Murphy, Cedric the Entertainer, Kristen Wilson

Editing System
Finishing System
Film Negative Stock
Film Negative Width
Distributed Aspect Ratio
 
Directed by
Director
Cinematography by
Cinematographer
Edited by
Written by
Doctor Dolittle Stories
Written By
Produced by
Producer
Co-producer
Executive Producer
Associate Producer
Co-producer
Producer
Production Management
Production Supervisor: Second Unit
Unit Production Manager (as Michele Imperato Stabile)
Unit Production Manager: Second Unit
Original Music by
Composer
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
Set Decorator
Art Direction by
Supervising Art Director
Costume Design by
Casting by
Casting Director
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
Additional Second Assistant Director
Second Assistant Director
Second Second Assistant Director: Second Unit
First Assistant Director
Second Assistant Director: Second Unit
Second Unit Director (as Douglas Hans Smith)
Second Second Assistant Director
Second Unit Director
First Assistant Director: Second Unit
Camera & Electrical Department
Gaffer: Second Unit
Rigging Best Boy Electric
Grip: Second Unit (as Craig D. Aines)
Best Boy Electric
Grip: Second Unit
Electrician: Second Unit
Rigging Electrician
Camera Loader: Second Unit
Electrician
First Assistant Camera
Electrician
Dolly Grip: Second Unit
Rigging Electrician
Electrician: Second Unit
Director Of Photography: Second Unit
Best Boy Electric: Second Unit (as Julian De La Peña)
Rigging Grip
Camera Operator: Second Unit (as Todd A. Dos Reis)
Key Grip: Second Unit
Grip: Second Unit
Grip: Second Unit
Second Assistant Camera (as Brett Gates)
Company Grip (as Richard R. Guertin)
Electrician: Second Unit (as William Gunn)
First Assistant Camera: Second Unit
Video Assist Operator: Second Unit
First Assistant Camera
Dolly Grip (as Jason Hodges)
Key Grip
Camera Operator
Second Assistant Camera: Second Unit (as Kevin B. Ivey)
Rigging Grip (as Rickey L. Kelly)
Company Grip (as Kary A. Knudson)
Rigging Best Boy
Best Boy Grip: Second Unit
Gaffer (as Wright Kal Manning)
Electrician (as Ryan P. Manning)
Still Photographer
Dolly Grip
Electrician
Rigging Grip
Key Rigging Grip
Rigging Best Boy
Playback Operator
Company Grip
Best Boy Electric: Second Unit
Video Playback Operator (as Bradford S. Ralston)
Best Boy Grip
Electrician: Second Unit
Location Rigging Gaffer
Rigging Gaffer (as Michael C. Schuyler)
Camera Operator
Camera Loader: Second Unit (as David Seekins)
Second Assistant Camera
Company Grip (as Matthew Siess)
Rigging Grip
Camera Loader (as Daniel Squires)
Grip: Second Unit
Electrician: Second Unit (as John JT Taylor)
First Assistant Camera: Second Unit (as James Thibo)
Company Grip
Company Grip
Rigging Grip
Best Boy Grip: Second Unit
Best Boy Grip
Best Boy Electric
Lighting Technician (uncredited)
Assistant Camera: Water (uncredited)
Video Assist Operator (uncredited)
Lighting Technician (uncredited)
Electric Rigging Crew (uncredited)
Second Assistant Camera: Second Unit (uncredited)
Rigging Electrician (uncredited)
Grip (uncredited)
Rigger (uncredited)
Electrician (uncredited)
Dimmer Board Operator (uncredited) / Electrician (uncredited)
Editorial Department
Negative Cutter
Additional Editor
Assistant Editor (as Paula Suhy)
Second Assistant Editor
Color Timer (as Michael Stanwick)
Visual Effects Department
Scan/record Corrdinator: Rhythm & Hues
Character Animator: Digital.Art.Media
Senior Accountant: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues (as Ron R. Arredondo)
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues (as James Atkinson)
Compositor: Rhythm & Hues
Digital Effects Coordinator: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Technical Supervisor: Hammerhead Productions
Matchmover: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues
Executive Producer: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues (as Christopher Bergman)
Projectionist: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Coordinator: Rhythm & Hues
CG Supervisor: Hammerhead Productions
Matchmover: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues
Digital Producer: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Digital Artist: Digital.Art.Media (as Serena Juiwen Chang)
Tech I/O: Digital.Art.Media
3D Modeler: Rhythm & Hues
Render Coordinator: Rhythm & Hues
Visual Effects Executive Producer: Hammerhead Productions (as Dan Chuba)
Scan/record Operator: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Matte Painter: Rhythm & Hues
Systems: Digital.Art.Media
Render I/O Supervisor: Rhythm & Hues
Director Of Photography: Visual Effects Unit
Animator: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Character Animator: Digital.Art.Media
Composite Operator
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Motion Control Camera Operator
Computer Graphics Supervisor: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Visual Effects Supervisor: Hammerhead Productions
Coordinator: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
Visual Effects Supervisor: Digital.Art.Media
Assistant Editor: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
Scan/record Manager: Rhythm & Hues
Visual Effects Producer: Hammerhead Productions
Visual Effects Editor
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Tech I/O: Digital.Art.Media (as Michael Fabbri)
Animation Setup: Rhythm & Hues (as Davy Crockett Feiten)
Visual Effects Coordinator
Render Coordinator: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
Visual Effects Production Manager: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Digital Effects Producer: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
3D Lighting Supervisor: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues (as Ken Gimpleson)
Animator: Hammerhead Productions
Animator: Rhythm & Hues
2D Coordinator: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues
Systems: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Compositor: Digital.Art.Media
Inferno Artist: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Scan/record Operator: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Modeling Supervisor: Rhythm & Hues
Inferno Artist: Rhythm & Hues
Digital Artist: Digital.Art.Media
Film I/O Supervisor: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Senior Lighting Supervisor: Rhythm & Hues
Lighting Sequence Supervisor: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues (as James Jewell)
Animator: Hammerhead Productions (as Justin T. Jones)
Senior Animation Supervisor: Rhythm & Hues
Digital Compositor: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues (as Elizabeth Keith)
Lead Compositor: Digital.Art.Media
Visual Effects Producer
Animation Setup: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
3D Modeler: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
President: Digital.Art.Media
Matchmover: Rhythm & Hues
Digital Artist: Digital.Art.Media
Digital Production Manager: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues (as Art Lee)
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues (as Kent S. Lidke)
Matchmove Supervisor: Rhythm & Hues (as Wilbur Lin)
Digital Artist: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues (as Raymond Liu)
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Digital Artist: Digital.Art.Media
Compositor: Rhythm & Hues
Animation Supervisor: Rhythm & Hues
Digital Artist: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Animation Lead: Rhythm & Hues
Editorial Manager: Rhythm & Hues (as Joshua Margolies)
Lighting Supervisor: Hammerhead Productions
Motion Control Technician (as Luis Martinez)
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Pipeline Setup: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues (as Jon D. Meier)
Visual Effects Assistant Coordinator
Motion Control Camera Operator (as Rob Menapace)
Digital Artist: Digital.Art.Media (as Matt Merkovich)
Tracking: Hammerhead Productions
Inferno Artist: Rhythm & Hues (as Tim I. Miller)
Head Of Technology: Digital.Art.Media
Coordinator: Rhythm & Hues
Editor: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Assistant Editor: Rhythm & Hues (as Heather Morrison)
Matchmover: Rhythm & Hues
Animation Lead: Rhythm & Hues
Character Animator: Digital.Art.Media
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Animator: Hammerhead Productions (as Mary E. Nelson)
Visual Effects Producer: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues
3D Lighting Supervisor: Rhythm & Hues
Matchmove Supervisor: Rhythm & Hues (as Samuel L. Nunez)
Effects Animator: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Digital Effects Supervisor: Digital.Art.Media
Video I/O: Digital.Art.Media
Render Coordinator: Rhythm & Hues
3D Lighting Lead: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
CG Supervisor / Video Supervisor
Animator: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Character Animator: Digital.Art.Media
Animator: Rhythm & Hues
Animation Setup: Rhythm & Hues (as Hans Rijpkema)
Digital Artist: Digital.Art.Media
Compositor: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues (as Randall Rosa)
Lighting Technical Director: Rhythm & Hues
2D Compositing Supervisor: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues (as Nazgol Shams)
Animator: Rhythm & Hues
Effects Animator: Rhythm & Hues
Character Animator: Digital.Art.Media
Digital Artist: Digital.Art.Media
Motion Control Technician
Compositor: Rhythm & Hues (as Craig Simms)
Matchmover: Rhythm & Hues
Digital Effects Supervisor: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Visual Effects Supervisor (as Douglas Hans Smith)
Animator: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues (as Tomme Stanley)
Character Animator: Digital.Art.Media
Senior Animation Supervisor: Rhythm & Hues
Animation Supervisor: Hammerhead Productions
Digital Artist: Digital.Art.Media (as Bridget Di Salvo)
Pipeline Setup: Rhythm & Hues
Digital Artist: Digital.Art.Media
Animator: Rhythm & Hues
Character Animator: Digital.Art.Media
Compositor: Rhythm & Hues
3D Modeler: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Digital Artist: Digital.Art.Media
Animator: Rhythm & Hues
Animator: Rhythm & Hues
Matchmover: Rhythm & Hues (as Joseph Zaki)
3D Lighting Artist: Rhythm & Hues
Compositor: Rhythm & Hues (as Serkan Burcin Zelzele)
Inferno Artist: Digital Art Media (uncredited)
Executive Producer: Digital.Art.Media (uncredited)
Publicist: Rhythm & Hues (uncredited)
Systems/operations: Rhythm & Hues (uncredited)
Digital Compositor (uncredited)
Digital Recording Operator (uncredited)
Motion Control Technician (uncredited)
Production Assistant: Digital.art.media (uncredited)
Video & Computer Graphics Technician (uncredited)
Digital Artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Digital Effects Artist: Pacific Title Digital (uncredited)
Motion Control Operator (uncredited)
Digital Artist (uncredited)
Digital Compositor: The Image Resolution, Inc. (uncredited)
Visual Effects Supervisor: Digital.Art.Media (uncredited)
Executive Assistant: VisionArt (uncredited)
Digital Artist (uncredited)
Vfx Coordinator: Cinesite (uncredited)
Motion Control Technician (uncredited)
Visual Effects (uncredited)
Inferno Assistant: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Systems Administrator (uncredited)
Facility Manager: Digital.art.media (uncredited)
Digital Compositor (uncredited)
Special Effects Department
Special Effects (as Jan H. Arris)
Fabrication Coordinator: Animated Engineering
Moldmaker: Animated Engineering
Special Effects
Special Effects (as Danny J. Edwards)
Fabricator: Animated Engineering
Hair Stylist: Animated Engineering
Mechanical Coordinator: Animated Engineering
Seamstress: Animated Engineering
Machinist: Animated Engineering
Painter: Animated Engineering (as Carol Kramer Koch)
Hair Colorist: Animated Engineering
Hair Stylist: Animated Engineering (as Richard LaLonde)
Trout Replicas
Sculptor: Animated Engineering
Special Effects Coordinator
Casting/fabrication: Animated Engineering
Animatronic Animals Designer: Animated Engineering
Production Coordinator: Animated Engineering
Special Effects
Mechanical Designer: Animated Engineering
Special Effects
Seamstress: Animated Engineering
Special Effects Craft Service
Animatronic Animals Designer: Animated Engineering
Special Effects
Special Effects
Special Effects
Special Effects Technician (uncredited)
Animation Department
Facial Animator: Digital.Art.Media (uncredited)
Art Department
Set Decoration Production Assistant
On-set Dresser: Second Unit
Buyer (as Erin Gould) / Set Dresser (as Erin Gould)
Painter Artist (as Wally Buckallew)
Art Department Production Assistant
General Foreman (as Dale Destefani)
Property Master: Second Unit
Stand-by Greens: Second Unit (as Mark D. Foley)
Storyboard Artist (as Andrew Friend)
Stand-by Painter (as Tony Gaudio)
Set Dresser
Assistant Property Master
Illustrator (as Raymond W. Harvie)
Paint Foreman (as Joseph A. Hawthorne)
Set Estimator
Illustrator
Assistant Art Director
Set Designer
Set Dresser
Labor Foreman (as Robert A. Laux)
Storyboard Artist
Art Department Coordinator (as Gerald R. Lehtola)
Propmaker Foreman (as Thomas E. Lifsey)
Greens
On-set Dresser
Greens Foreman (as Bryan A. McBrien)
Propmaker Foreman
Greens Coordinator
Lead Sculptor (as Tom Meikle)
Propmaker Gang Boss
Lead Man
Senior Lead Set Designer
Propmaker Foreman
Set Dresser (as Cheryl Gould)
Set Designer (as William A. Taliaferro)
Propmaker Foreman
Propmaker Foreman (as Robert J. Van Dyke)
Illustrator
Property Master (as Mark W. Wade)
Stand-by Greens Foreman
Property Assistant
Construction Coordinator
Plaster Foreman (uncredited)
Sound Department
Foley Mixer
Sound Re-recording Mixer (as Jim Bolt)
Sound Effects Editor
Dialogue Editor
Adr Editor
Utility Sound (as Perry Dodgeson)
Foley Artist
Utility Sound: Second Unit
Sound Recordist
Dialogue Editor
Sound Effects Editor
Adr Editor
Adr Recordist
Sound Mixer
Boom Operator (as Duke Marsh)
Sound Re-recording Mixer
Sound Re-recording Engineer
Supervising Foley Editor
Sound Recordist
Sound Recordist
Sound Recordist
Sound Assistant (as Monique Salvato)
Foley Artist (as Alicia Irwin)
Supervising Sound Editor
Sound Engineer
Cable Man: Second Unit (as Benjamin Wienert)
Sound Assistant (as Christopher Winter)
Foley Editor
Adr Engineer (uncredited)
Sound Transfer (uncredited)
Adr Mixer (uncredited)
Sound Mixer: Second Unit (uncredited)
Adr Supervisor (uncredited)
Casting Department
Casting Associate
Casting Assistant
Casting Assistant
Makeup Department
Makeup Artist
Makeup Department Head
Hair Stylist
Key Makeup Artist: Second Unit
Hair Stylist: Second Unit
Hair Department Head
Makeup Artist: Mr. Murphy
Hair Stylist: Mr. Murphy
Makeup Artist
Additional Makeup Artist
Costume & Wardrobe Department
Key Costumer: Men
Costumer: Mr. Murphy
Set Costumer
Set Costumer
Costume Supervisor
Set Costumer: Second Unit
Music Department
Music Supervisor
Scoring Contractor
Music Editor
Score Mixer / Score Recordist
Conductor
Scoring Consultant
Music Editor
Music Editor
Music Coordinator
Music Licensing
Scoring Contractor
Orchestrator
Orchestrator
Music Editor
Musician: French Horn
Cast
Dr. John Dolittle
Lisa Dolittle
Charisse Dolittle
Maya Dolittle
Secretary
Eldon (as James L. Avery)
Eldon's Wife
Eugene Wilson
Riley / Alligator
Joe Potter
Logger / Nature Show Narrator
Animal Control Officer / Dog / Animal Groupie #3 / Forest Animal (voice) (as Ken Campbell)
Farm Worker
Yuppie Man
Newscaster
Bear Announcer
Shamu Trainer (as Lisa Hugueley)
The Crocodile Hunter
Klondike Dave Delivery Man (as R. Doug Seus)
Waitress (as Louise Lennon)
Chihuahua Lady
Guy Throwing Frisbee
Archie (voice)
Ava (voice)
Pepito (voice)
Joey The Raccoon (voice)
Possum (voice)
Lennie The Weasel (voice)
Squirrel (voice)
Fish (voice)
Fish (voice) (as Melique T. Berger)
Dog / Animal Groupie #2 (voice)
School Fish #2 (voice)
Horse Race Announcer (voice)
Seeing Eye Dog / Wassup Fish / Mouse (voice)
Giraffe (voice)
Sonny (voice) (as Michael E. Epps)
Bandit / Forest Animal / Animal Groupie #1 (voice)
Male Tortoise (voice)
Bee (voice)
Zoo Bear #1 (voice) (as Cedric 'The Entertainer')
Bird (voice)
Bird (voice)
Deer (voice)
Girl Bear Cub (voice)
Boy Bear Cub (voice)
Animal Groupie #4 / Forest Animal / Dog (voice)
Drunk Monkey (voice)
Rat #2 (voice)
God Beaver (voice)
School Fish #1 (voice)
Female Tortoise (voice) (as Reneé Taylor)
Zoo Bear #2 (voice)
Bee (voice)
Boy Bear Cub
Girl Bear Cub
Frisbee Thrower In Park (uncredited)
Lucky (voice) (uncredited)
Governor Of California (uncredited)
White Wolf (voice) (archive Sound) (uncredited)
Additional Crew Members
Crew Member: GE/Showpower
Animal Trainer
Studio Teacher
Animal Trainer
Production Secretary
Assistant Accountant
Assistant Accountant
Set Production Assistant: Second Unit
Assistant: John Davis
Puppeteer
Production Accountant
Puppeteer
Photo Double: Mr. Murphy
Key Assistant Location Manager
Set Production Assistant: Second Unit
Set Production Assistant: Second Unit
Office Production Assistant
Photo Double: Dolittle
Helicopter Pilot
Puppeteer
Head Animal Trainer
Synthesizer Programmer
Animal Trainer
Assistant: John Davis
Crew Member: GE/Showpower
Trainer: Wolf
Assistant: Mr. Murphy
Animal Trainer
Additional Bear Trainer
Puppeteer
Executive Assistant: Mr. Murphy
Payroll Accountant
Assistant: Mr. Murphy
Puppeteer
Script Supervisor
Set Production Assistant
Craft Service
Additional Bear Trainer
Animal Trainer
Crew Member: GE/Showpower
Production Coordinator
Office Production Assistant: Second Unit
Assistant: Neil Machlis And Michele Imperato Stabile
Set Production Assistant
Puppeteer
Puppeteer
Additional Bear Trainer
Assistant: Steve Carr
Assistant: Steve Carr
Second Assistant Accountant
Animal Trainer
Trainer: Wolf
Stand-in: Mr. Murphy
Crew Member: GE/Showpower
Set Production Assistant: Second Unit
Set Production Assistant
Script Supervisor: Second Unit
Set Production Assistant
Assistant Production Coordinator
Animal Trainer: Wasatch
Assistant Trainer: Wasatch
Assistant Trainer: Wasatch
Trainer: Wolf
Location Scout
Office Production Assistant
Unit Publicist
Crew Member: GE/Showpower
Assistant Trainer: Wasatch
Second Assistant Accountant
Stage Crew
Puppeteer
Assistant Location Manager
Assistant: John Davis
Second Assistant Accountant
Trainer: Wolf
Stage Crew
Puppeteer
Office Production Assistant
Animal Trainer
Assistant Production Coordinator: Second Unit
Animal Trainer
Assistant: Mr. Murphy
Assistant Trainer: "Yank The Bear", Wasatch / Coordinator: "Yank The Bear", Wasatch
Additional Voices
Assistant: Neil Machlis And Michele Imperato Stabile
Craft Service Lead: San Francisco
Caterer: San Francisco
Production Assistant
Photo Double: Charisse Dolittle
Security Supervisor: San Francisco
Assistant: Cedric The Entertainer
Adr Loop Group
Technician: Libra Mount
Set Production Assistant
Wolf Trainer
Key Assistant Location Manager: San Francisco
Set Production Assistant: San Francisco
Craft Service
Stunt Department
Stunt Double: Dolittle
Stunts
Stunt Coordinator
Stunts
Bear Stunt Coordinator
Stunt Double
Transportation Department
Transportation Captain: Second Unit
Transportation Captain
Transportation Office Manager
Transportation Coordinator
Transportation
Dr. Dolittle 2 - modified: [42849][240462]