Update Project Details Add Your Company Add Production Photos

District 9   (2009)

District 9 4.33/5 3 Votes

District 9 Technical Specifications Update Details Update Poster
X

Login



Country | South Africa, USA, New Zealand, Canada
Running Time | 112 Minutes
Type |
Language | English, Nyanja, Afrikaans, Zulu, Xhosa, Southern Sotho
Genres | Action, Sci-Fi
Originally
Aspect Ratio |
In

Production Dates | 2007-10-10 ~ 2008-03-30
Release Information

Directed by | Neill Blomkamp
Cinematography by | Trent Opaloch
Edited by | Julian Clarke

Starring ~ Sharlto Copley, David James, Jason Cope

Editing System
Finishing System
Finishing Method
Capture - Codecs & Formats
Capture - Digital Recorders
Film Print Orientation
Distributed Aspect Ratio
Shooting Regions
Film Labs & Post Facilities
Visual Effects Facilities
Academy Awards Year
Academy Award Nominee
 
Directed by
Cinematography by
Director Of Photography
Edited by
Written by
Written By
Written By
Produced by
Executive Producer
Co-producer
Line Producer
Co-executive Producer
Co-executive Producer
Executive Producer
Supervising Producer
Producer: Documentary Unit
Executive Producer
Production Management
Unit Manager: Second & Pick Up Units
Assistant Unit Manager (as Henry De Villiers)
Unit Manager: Second & Pick Up Units
Unit Manager: Second Unit
Production Manager: Interviews Unit
Unit Production Manager
Unit Manager: Second & Pick Up Units
Original Music by
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
Lead Set Decorator
Art Direction by
Art Director
Costume Design by
Casting by
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
Third Assistant Director
Third Assistant Director: Second & Pick-up Units
Director: Documentary Unit
Second Assistant Director: Second & Pick-up Units
First Assistant Director: Second Unit
First Assistant Director
Director: Interviews Unit
Third Assistant Director: Second & Pick-up Units (as Timothy Hope)
Third Assistant Director
Third Assistant Director: Second Unit
Trainee Assistant Director
First Assistant Director: Second & Pick-up Units
Second Assistant Director
Second Unit Director
Second Assistant Director
Second Assistant Director: Second Unit
Second Unit Director (uncredited)
Camera & Electrical Department
Lighting Technician: Second & Pick Up Units (as David Anderson)
Key Grip: Second & Pick Up Units
Lighting Technician: Second & Pick Up Units
Lighting Technician: Second & Pick Up Units
Additional Assistant Camera
Stills Photographer
Camera Operator: Second & Pick Up Units
Assistant Grip: Second & Pick Up Units
Gaffer: Second & Pick Up Units (as Dave Brown)
Focus Puller: Second Unit
Best Boy (as Manny Chonco)
Additional Assistant Camera / First Assistant Camera: "b" Camera, Second & Pick Up Units
Additional Assistant Camera / First Assistant Camera: Second Unit
Camera Operator: "b" Camera
Camera Operator: Second & Pick Up Units
Red Camera Supervisor: New Zealand, Second & Pick Up Units
Best Boy: Second & Pick Up Units
Key Grip: Second & Pick Up Units
Camera Operator: "b" Camera, Second & Pick Up Units
Video Tape Operator
Best Boy: Second Unit
Best Boy: Second & Pick Up Units
Video Tape Operator
Additional Camera Operator (as Manny Ferreira) / Camera Operator: Second & Pick Up Units
Camera Trainee
Second Assistant Camera: Second & Pick Up Units
First Assistant Camera
Best Boy
Electrician
Key Grip: Second & Pick Up Units
Gaffer: Second & Pick Up Units
First Assistant Camera
Lighting Trainee
Best Boy: Second & Pick Up Units
Key Grip: Second & Pick Up Units
First Assistant Camera: Second & Pick Up Units
Camera Assistant: Interviews Unit
Camera Operator / Camera Operator: Interviews Unit
Additional Camera Operator
Assistant Grip: Second & Pick Up Units
Key Grip: Second & Pick Up Units
Electrician
Aerial Director Of Photography
Grip (as Patrick Mashilo)
Gaffer: Second Unit
Electrician: Second Unit
Additional Electrician / Electrician: Second & Pick Up Units
Additional Electrician
Additional Electrician
Second Assistant Camera: Second & Pick Up Units
Camera Assistant: Second & Pick Up Units
Assistant Grip: Second & Pick Up Units / Grip
Additional Electrician (as Nathan Mokobane)
Additional Electrician
Electrician: Second Unit
Additional Electrician
Board Operator: Second & Pick Up Units
Lighting Technician: Second & Pick Up Units
Lighting Technician: Second & Pick Up Units
Additional Camera Operator
Second Assistant Camera: Second & Pick Up Units
Electrician: Second & Pick Up Units
Additional Electrician
Additional Electrician / Assistant Grip: Second Unit
Lighting Technician: Second & Pick Up Units
Lighting Trainee
Electrician: Second & Pick Up Units (as Warwick Peace)
Video Tape Operator: Second & Pick Up Units
Director Of Photography: Second & Pick Up Units
Best Boy: Second & Pick Up Units
Director Of Photography: Documentary Unit
Second Assistant Camera
Video Split Operator: Second & Pick Up Units
Second Assistant Camera: Second & Pick Up Units
Best Boy: Second & Pick Up Units
Electrician
Additional Electrician (as Edward Sithole)
Red Camera Supervisor
First Assistant Camera: Second & Pick Up Units (as Philip Smith)
Additional Electrician
Second Assistant Camera: Second & Pick Up Units
Behind The Scenes Camera
Electrician: Second & Pick Up Units
Second Assistant Camera
Electrician
Clapper Loader
Second Assistant Camera: VFX Shoot (uncredited)
Behind The Scenes (uncredited)
Grip (uncredited)
Editorial Department
Post Production Supervisor
First Assistant Editor
Digital Intermediate Producer
Post Production Supervisor: Lab
Second Assistant Editor
Intermediate Editor
Digital Intermediate Colorist
First Assistant Editor
Assistant Editor
Post-production Coordinator
Workflow Manager
Datacine: QC
Head Of Digital Intermediate
Editor: Video Tape
Video Mastering
Video Mastering
Laboratory Post-production (uncredited)
Color Timer (uncredited)
Video Mastering: French Credits And Subtitles (uncredited)
Post Production Engineer (uncredited)
Assistant Editor (uncredited)
Colorist (television Version) (uncredited)
Visual Effects Department
Facilities: Weta Digital (as Seb Bast)
Motion Capture Pipeline Manager
Facilities: Image Engine
Motion Capture Carpenter: Animatrik Film Design
Visual Effects Supervisor: Zoic Studios
Lighting Artist: Image Engine
Visual Effects Supervisor: Weta Digital
Wrangler: Weta Digital
Animator: Image Engine
Texture Artist: Weta Digital
Compositor: Image Engine
Digital Imaging Technician: Weta Digital (as Daniel Ashton)
Senior Texture Artist: Weta Digital
Matchmover: Weta Digital
Visual Effects Compositor
Lead Compositor: Weta Digital
Conceptual Artist: Weta Digital / Matte Painter: Weta Digital
Compositor: Image Engine
Systems: Image Engine
Lead Compositor: Weta Digital
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Computer Graphics Supervisor: Image Engine
Motion Capture Actor: Animatrik Film Design
Wrangler: Weta Digital
Computer Graphics Artist: The Embassy
Visual Effects Coordinator: Zoic Studios
Visual Effects Producer: Image Engine
Digital Imaging Supervisor: Weta Digital
Digital Artist: Image Engine
Lighting Lead: Image Engine
Matte Painter: Weta Digital
Visual Effects Producer: The Embassy
Senior Rotoscope And Paint Artist: Weta Digital
Camera Supervisor: Weta Digital
Production Manager: Creatures, Weta Digital (as Kristie Breslin Husson)
Visual Effects Artist: Zoic Studios
Animator: Image Engine (as Steve Brown)
3d Lighting Technical Director: Weta Digital
Digital Effects Producer: Weta Digital
Compositor: Image Engine
Visual Effects Artist: Zoic Studios
Senior Lighting Effects Technical Director: Weta Digital
Digital Modeler: Weta Digital
Digital Colourist: Weta Digital (as Joerg Bungert)
Digital Modeler: Weta Digital
3d Lighting Technical Director: Weta Digital
Digital Modeler: Weta Digital
Compositor: The Embassy
Digital Paint & Rotoscope Artist: Image Engine
Previs Modeler: Weta Digital
Compositor: The Embassy
Compositor: Image Engine (as Freddy Chavez)
Compositor: Image Engine
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Lighting Artist: Image Engine
Production Manager: Textures, Weta Digital
Character Technical Director: The Embassy
Visual Effects Sequence Supervisor: Image Engine
Senior Rotoscope And Paint Artist: Weta Digital
Lead Compositor: Weta Digital
Motion Capture Pipeline Engineer
Visual Effects Production Manager
Previs Production Manager: Weta Digital
Production Coordinator: Weta Digital
Digital Asset Lead: Image Engine
Animator: Image Engine
Onset Visual Effects Data Coordinator: Image Engine
Matchmove Artist: Imade Engine
Texture Artist: Weta Digital
Wrangler: Weta Digital
Animation Technical Supervisor: Weta Digital
3d Lighting Lead: Weta Digital
Senior Motion Capture Technical Director: Weta Digital
Systems: Image Engine
Senior Compositor: Image Engine
Visual Effects Artist: Zoic Studios
Look Development Lead: Image Engine
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Previs Modeler: Weta Digital
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital (as Christine Fiestl)
Compositor: The Embassy
Compositor: Image Engine
3d Department Manager: Weta Digital
Lighting Artist: Image Engine
Animator: The Embassy
Shader Artist (as Nikolay Gabchenko) / Texture Artist (as Nikolay Gabchenko)
Visual Effects Supervisor: Zoic Studios
Compositor: The Embassy
Visual Effects Artist: Zoic Studios (as Neil Ghaznavi)
3d Lighting Technical Director: Weta Digital
Computer Graphics Artist: The Embassy
Visual Effects Coordinator
Visual Effects Artist: Zoic Studios (as Mike Goddard)
Facilities: Weta Digital
Digital Artist: Image Engine
Facilities Manager: Weta Digital
Visual Effects Supervisor: The Embassy
Research & Development Lead: Image Engine
Compositor: Image Engine
Senior Lighting Artist: Image Engine
Senior Previs Animator: Weta Digital
Creature Rigger: Image Engine
Assistant Visual Effects Editor: Weta Digital
Computer Graphics Artist: The Embassy
Onset Visual Effects Supervisor: The Embassy
Paint Supervisor: Weta Digital
Facilities: Image Engine
Facilities: Image Engine
Supervising Visual Effects Editor: Weta Digital
Visual Effects Coordinator: Zoic Studios (as Nate Holroyd)
Lead Compositor: Weta Digital (as David Houghton)
Rotoscope Supervisor: Weta Digital
Effects Animator: Image Engine
Texture Artist: Weta Digital (as Nikki Hayley-Hughes)
Senior Compositor: Image Engine
Visual Effects Compositor
Motion Capture Supervisor: Animatrik Film Design
Digital Artist: Image Engine
Visual Effects Data Assistant: Interviews Unit
Compositor: Image Engine
Render Wrangler: Image Engine
Digital Paint & Roto Lead: Image Engine
Lead Compositor: Weta Digital
Animator: The Embassy
Research & Development: Image Engine
Visual Effects Supervisor: Image Engine
Office Manager: The Embassy
Motion Capture Technical Director: Weta Digital
Compositor: Image Engine
Compositor: Image Engine / Onset Visual Effects Data Coordinator: Image Engine
Senior Visual Effects Coordinator: Image Engine
Visual Effects Coordinator: Image Engine
Creature Texture Painter: Image Engine
Senior Camera Technical Director: Weta Digital
Digital Artist: Image Engine
Senior Camera Technical Director: Weta Digital
Matchmover: Weta Digital
Animator: Image Engine
Effects Animator: Image Engine
Animator: Weta Digital
Lead Texture Artist: Weta Digital (as Po Yuen Lam Kenny)
Digital Paint & Roto Artist: Image Engine
Creatures Production Assistant: Weta Digital
Animator: Image Engine
Lead Compositor: Weta Digital
Visual Effects Supervisor: Interviews Unit
Compositor: Image Engine (as Jesus Lavin Peredo)
Compositor: Image Engine
Animator: Image Engine (as Alex Lee)
Compositor: Image Engine
Visual Effects Compositor
Compositor: Image Engine
Previs Animator: Weta Digital
Digital Artist: Image Engine
Previs Animator: Weta Digital
Compositor: The Embassy
Compositor: The Embassy
Senior Animator: Image Engine
Lighting Artist: Image Engine (as Bryan Lytson)
Digital Paint & Rotoscope Artist: Image Engine
Matchmover: Weta Digital (as Luc Longin)
Production Manager: Models, Weta Digital
Motion Capture System Operator: Animatrik Film Design
Visual Effects Coordinator: The Embassy (as Suzanne Maclennan)
Creature Rigger: Image Engine (as Angela McGrath)
Digital Paint & Rotoscope Artist: Image Engine
Compositor: Image Engine
Animator: The Embassy
Effects Animation Lead: Image Engine
Lead Compositor: Weta Digital
Wrangler: Weta Digital
Senior Camera Technical Director: Weta Digital
Wrangler: Weta Digital
Effects Animator: Image Engine
Animator: Image Engine
Visual Effects Artist: Zoic Studios (as Stu McCrae)
Shots Pipeline Technical Director: Weta Digital
Digital Artist: Image Engine
Animation Lead: Image Engine
Previs Creature Technical Director: Weta Digital (as Christopher Meyer)
Compositor: The Embassy
Textures Supervisor: Weta Digital (as Thomas Mikota)
Visual Effects Editor: Image Engine
Junior Compositor: The Embassy (as Ben Miller)
Matchmove Artist: Image Engine (as Jacob Miller)
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Motion Capture Supervisor: Weta Digital
Visual Effects Producer: Zoic Studios
Executive Producer: Weta Digital
Digital Artist: Image Engine
Research & Development: Image Engine
Onset Visual Effects Photographer: Weta Digital
Animation Production Manager: Weta Digital
Production Manager: Weta Digital
Lighting Artist: Image Engine
Motion Capture Pipeline Supervisor: Weta Digital
Facilities: Image Engine
Digital Production Supervisor: Image Engine
Systems: Image Engine
Animation Supervisor: Image Engine
Senior Camera Technical Director: Weta Digital
3d Lighting Lead: Weta Digital (as Jane S. O'Callaghan)
Facilities: Image Engine
I/o Coordinator: Image Engine
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Wrangler: Weta Digital
Previs Animator: Weta Digital
Lighting Artist: Image Engine
Wrangler: Weta Digital
Previs Animator: Weta Digital
Animator: Image Engine
Systems Manager: The Embassy
Lead Compositor: Weta Digital
Animator: Image Engine
Facilities: Image Engine
Compositing Supervisor: The Embassy
Computer Graphics Supervisor: Weta Digital
Creatures Computer Graphics Supervisor: Weta Digital
Visual Effects Sequence Supervisor: Image Engine (as Gerard 'Ben' Pierre)
Digital Imaging Technician
Textures Coordinator: Weta Digital
Research & Development: Image Engine
Computer Graphics Artist: The Embassy
Digital Modeler: Weta Digital
Visual Effects Editor: Weta Digital
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Previs Animator: Weta Digital
Senior Camera Technical Director: Weta Digital
Previs Modeler: Weta Digital / Senior Previs Modeler: Weta Digital
Models Supervisor: Weta Digital
Animation Supervisor: Weta Digital
Visual Effects Artist: Zoic Studios
2d Supervisor: Weta Digital
Senior Texture Artist: Weta Digital
Compositor: Image Engine (as Loren Robenson)
Visual Effects Coordinator: Image Engine
Digital Paint & Rotoscope Artist: Image Engine
Senior Lighting Artist: Image Engine
Computer Graphics Artist: The Embassy
Digital Imaging Technician: Weta Digital
Lead Technical Director: The Embassy
Facilities Coordinator: Weta Digital (as Luaan Raine)
Compositor: Image Engine
Chief Technical Officer: Weta Digital
Animator: Image Engine (as Daniel Lima)
Digital Modeler: Weta Digital
Senior Camera Technical Director: Weta Digital
Onset Visual Effects Data Coordinator: Image Engine
Onset Visual Effects Data Coordinator: Image Engine
Senior Effects Animator: Image Engine
Models Coordinator: Weta Digital
Motion Capture Lead Carpenter: Animatrik Film Design
Compositing Lead: Image Engine
Wrangler: Weta Digital
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Previs Modeler: Weta Digital (as Benjamin Sharp)
Digital Modeler: Weta Digital
Compositing Supervisor: Image Engine
Visual Effects Artist: Zoic Studios
Wrangler: Weta Digital (as Navin Kondaa)
Onset Visual Effects Surveyer: Weta Digital
Visual Effects Artist: Zoic Studios
Wrangler: Weta Digital
Wrangler: Weta Digital
First Assistant Director: Motion Capture Unit / Motion Capture First Assistant Director: Animatrik Film Design
Lighting Artist: Image Engine
Senior Camera Technical Director: Weta Digital
Matchmove Lead: Image Engine
Creature Supervisor: Image Engine
Motion Capture Actor: Animatrik Film Design
Lighting Artist: Image Engine
3d Lighting Technical Director: Weta Digital
Matchmover: Weta Digital
3d Lighting Technical Director: Weta Digital (as Gaku Tadu)
Lead Compositor: Weta Digital
Senior Lighting Effects Technical Director: Weta Digital
Lead Creature Technical Director: Weta Digital
Compositor: The Embassy
Facilities: Image Engine
Camera Production Manager: Weta Digital (as Sandy Coco Taylor)
Animator: Image Engine
Visual Effects Production Manager: Image Engine
Digital Paint & Rotoscope Artist: Image Engine
Projectionist: Image Engine
Compositor: Image Engine
Computer Graphics Artist: The Embassy
Compositor: The Embassy
Motion Capture Technical Director: Weta Digital
Senior Paint And Rotoscope Artist: Weta Digital
Systems: Image Engine
Previs Modeler: Weta Digital
Facilities: Weta Digital
Visual Effects Executive Producer: Image Engine
Animator: Image Engine
Data Wrangler / Render Wrangler
Compositing Head Of Department: Weta Digital
Matchmove Artist: Image Engine
Motion Capture Production Manager
Wrangler Team Lead: Weta Digital (as Joe Wilkie)
Wrangler: Weta Digital
Senior Research And Development Programmer: Image Engine
Head Of Digital Imaging: Weta Digital
Digital Modeler: Weta Digital
Animator: Image Engine
Digital Artist: Image Engine
Matchmove Artist: Image Engine (as Samson Wong)
Digital Modeler: Weta Digital
Animator: Image Engine
Systems: Image Engine
Digital Artist: Image Engine (as Gustavo Yamin)
Creature Technical Director: Weta Digital
Shading Artist: Image Engine
Previs Lead: Weta Digital
Previs Animator: Weta Digital
Matchmover: Weta Digital
Senior Visual Effects Coordinator: Image Engine
Lead Modeler: Weta Digital (as Rainer Zoettl)
Modeller (uncredited)
Database Administrator (uncredited)
Production Engineer (uncredited)
Creature Sculptor (uncredited)
Head Of Production: Zoic Studios (uncredited)
Senior Digital Compositor (uncredited)
Production Engineering Supervisor (uncredited)
Lighting Techical Director: Image Engine (uncredited)
Pipeline Engineer: Weta Digital (uncredited)
Visual Effects (uncredited)
Motion Capture Technical Director: Weta Digital (uncredited)
Animator (uncredited)
Visual Effects Supervisor: Goldtooth Creative (uncredited)
Render Wrangler: Weta Digital (uncredited)
Visual Effects Artist (uncredited)
Wrangler: VFX Shoot (uncredited)
Motion Editor (uncredited)
Lead Shader Writer: Weta Digital (uncredited)
Digital Artist: Image Engine (uncredited)
Animation Consultant (uncredited)
Assistant Visual Effects Supervisor (uncredited)
Senior Motion Editor (uncredited)
Systems Administrator: Weta Digital (uncredited)
Effects Animator: Image Engine (uncredited)
Avid Operator: Weta Digital (uncredited)
Motion Capture Technical Director: Weta Digital (uncredited)
Facilities: Weta Digital (uncredited)
Sequence Supervisor: Image Engine (uncredited)
Technical Director: Weta Digital (uncredited)
Visual Effects Coordinator: Zoic Studios (uncredited)
Motion Editor: Weta Digital (uncredited)
Motion Capture Technical Director: Weta Digital (uncredited)
Compositor: Image Engine (uncredited)
Shader Writer (uncredited)
Lighting Techical Director: Image Engine (uncredited)
Motion Capture Producer (uncredited)
Digital Effects Artist: Image Engine (uncredited)
Creature Texture Painter: Image Engine (uncredited)
Matte Dept Coordinator: Weta Digital (uncredited)
Tracking (uncredited)
Visual Effects Editor: Image Engine (uncredited)
Lighting Artist: Image Engine (uncredited)
Digital Modeller (uncredited)
Production: Weta Digital (uncredited)
Visual Effects Producer: Goldtooth Creative (uncredited)
Systems Manager: Weta Digital (uncredited)
Tracking (uncredited)
Digital Artist: Goldtooth Creative (uncredited)
Animator: Image Engine (uncredited)
Digital Compositor (uncredited)
Motion Editor: Weta Digital (uncredited)
Shader Writer (uncredited)
Motion Capture First Ad: Weta Digital (uncredited)
Tracking (uncredited)
Special Effects Department
Accounts: Weta Workshop (as Wendy Bambro-Tilyard)
Special Effects Technician: Second & Pick Up Units
Modeller: Weta Workshop
Production Manager: Weta Workshop
Pyro Technician: Second & Pick Up Units
Engineering: Weta Workshop
Special Makeup And Prosthetics: Weta Workshop
Molding Supervisor: Weta Workshop
Modeller: Weta Workshop
Accountant: Weta Workshop
Special Effects Technician: Second & Pick Up Units
Modeller: Weta Workshop
Special Effects Technician
Creature Shop: Second & Pick Up Units (as Dwayne Du Preez)
Purchasing Officer: Wete Workshop
Engineering: Weta Workshop
Special Effects Technician: Second & Pick Up Units
Modeller: Weta Workshop
Creature Shop: Second & Pick Up Units (as Gareth Fradgley)
Modeller: Weta Workshop
Modeller: Weta Workshop
Photography: Weta Workshop
Molder: Weta Workshop
Engineering: Weta Workshop (as Juhana Kirvonen)
Accounts: Weta Workshop
Special Effects Supervisor: Second & Pick Up Units
Engineering Supervisor: Weta Workshop
Engineering: Weta Workshop (as Kari Kankaanpaa)
Engineering: Weta Workshop
3d Model Supervisor: Weta Workshop
Modeller: Weta Workshop
Special Effects Technician
Supervisor: Weta Workshop
Special Effects Coordinator: Second & Pick Up Units
Lead Creature Designer: Weta Workshop
Molder: Weta Workshop
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Accounts: Weta Workshop
Senior Special Effects Technician
Engineering: Weta Workshop
Special Effects Supervisor
Manager: Weta Workshop
Props Builder
Creature Shop: Second & Pick Up Units
Molder: Weta Workshop
Assistant: Mr. Taylor, Weta Workshop
Assistant: Workshop Supervisor, Weta Workshop (as Emily-Jane Sturrock)
Design & Effects Supervisor: Weta Workshop
Modeller: Weta Workshop (as Jordon Thomson)
Engineering: Weta Workshop
Model Making Supervisor: Weta Workshop (as Dave Tremont)
Photography: Weta Workshop
Special Effects Floor Supervisor
Molding Supervisor: Weta Workshop
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician: Second & Pick Up Units
Special Effects Coordinator: Additional Photography (uncredited)
Special Effects Technician (uncredited)
Special Effects Technician: New Zealand (uncredited)
Creature Painter (uncredited)
Special Effects Technician: Addition Photography: Additional Photography (uncredited)
Special Effects Technician (uncredited)
Animation Department
Technical Director: Weta Digital (uncredited)
Animator (uncredited)
Art Department
Labour: Second & Pick Up Units
Props Builder: Weta Workshop (as Greg Allison)
Painter: Weta Workshop (as Fraser Anderson)
Designer: Weta Workshop
Assistant Carpenter (as Martin Baloyi)
Standby Props: Second & Pick Up Units
Designer: Weta Workshop
Leading Hand
Props Builder: Weta Workshop
Props Builder: Weta Workshop
Set Dresser: Second & Pick Up Units
Construction Manager: Second & Pick Up Units
Storyboard Artist (as Anthony Bloemstein)
Lead Concept Designer
Painter: Weta Workshop (as Johnny Brough)
Props Builder: Weta Workshop
Storyboard Artist
Storyboard Artist (as Anthony Burdan)
Carpenter: Second & Pick Up Units (as Anton Buyers)
Paint Supervisor: Weta Workshop
Carpenter: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Props Buyer: Second & Pick Up Units
Assistant Carpenter
Draftsman (as Nicholas Connor)
Set Dressing Buyer: Second & Pick Up Units
Painter: Second & Pick Up Units
Props Builder: Weta Workshop (as Lindsay Crummett)
Props Builder: Weta Workshop
Prop Maker
Foreman: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Labourer
Additional Props Standby
Set Dresser (as Inge Ilse)
Carver: Second & Pick Up Units (as Anthony Ferrier)
Carpenter: Second & Pick Up Units (as Al Fyfe)
Swing Gang: Second & Pick Up Units
Set Dressing Buyer
Carpenter (as Brendon Gifford)
Props Builder: Weta Workshop
Props Builder (as Robert Gillies)
Designer: Weta Workshop
Assistant Carpenter: Second & Pick Up Units
Carpenter: Second & Pick Up Units
Set Dressing Standby
Art Department Assistant
Props Supervisor: Weta Workshop
Carpenter: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Props Builder: Weta Workshop
Carpenter: Second & Pick Up Units
Labourer
Labourer
Labour: Second & Pick Up Units
Set Dresser: Second & Pick Up Units (as Zebulon Lawerence)
Swing Gang
Art Department Runner
Scenic / Standby Set Dressing: Second Unit
Storeman
Props Builder: Weta Workshop (as Callum Lingard)
Labour: Second & Pick Up Units
Assistant Carpenter: Second & Pick Up Units
Carpenter (as Buddy Macket) / Construction Supervisor: Second & Pick Up Units, Soweto (as Buddy Macket)
Brush Hand: Second & Pick Up Units
Scenic Artist: Second & Pick Up Units
Graphic Artist
Labour: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Carpenter (as Clive Mathews)
Carpenter: Second & Pick Up Units
Assistant Carpenter (as William Mbipha)
Carpenter: Second & Pick Up Units (as Rob McGovern)
Carpenter (as Max V.D Merwe)
Illustrator
Assistant Carpenter
Fabricator
Props Buyer: Second & Pick Up Units
Painter: Weta Workshop
Swing Gang: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Standby Props (as David Mohapi)
Art Department Assistant: Second & Pick Up Units
Swing Gang: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Props Builder: Weta Workshop
Set Dressing Assistant
Swing Gang
Assistant Carpenter
Labour: Second & Pick Up Units
Painter: Weta Workshop
Labour: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Prop Maker (as Friday Ngweya)
Carpenter: Second & Pick Up Units (as Reece Nicole)
Assistant Carpenter
Assistant Carpenter
Labour: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Set Dresser: Second & Pick Up Units (as Maartin Oosthuizen)
Props Builder: Weta Workshop
Graphic Artist
Designer: Weta Workshop
Props Master: Second & Pick Up Units
Props Builder: Weta Workshop
Assistant Carpenter (as Sydney Rammutla) / Assistant Carpenter: Second & Pick Up Units (as Sydney Rammutla)
Props Builder: Weta Workshop (as Micheael Reitterer)
Set Dresser
Lead Set Dresser
Carpenter: Second & Pick Up Units
Designer: Weta Workshop
Props Builder: Weta Workshop
Assistant Set Dresser: Second & Pick Up Units
Set Dresser
Construction Coordinator: Second & Pick Up Units
Swing Gang Boss
Labour: Second & Pick Up Units (as Lucky Tshabalala)
Scenic (as Sipho Sifinza)
Swing Gang: Second & Pick Up Units
Draughtsman: Second & Pick Up Units
Construction Buyer: Second & Pick Up Units
Art Department Coordinator
Props Master
Set Dresser: Second & Pick Up Units
Labour: Second & Pick Up Units
Assistant Carpenter: Second & Pick Up Units
Assistant Standby
Designer: Weta Workshop
Art Department Assistant
Carpenter: Second & Pick Up Units
Assistant Carpenter: Second & Pick Up Units
Carpenter: Second & Pick Up Units (as Alfred Vaughan)
Construction Manager
Construction Coordinator
Labour: Second & Pick Up Units
Storeman: Nasrec
Assistant Carpenter
Props Builder (as Matthew Ward)
Carpenter (as Scot Waterhouse)
Labour: Second & Pick Up Units
Construction Buyer
Props Builder: Weta Workshop
Props Builder: Weta Workshop
Standby Set Dressing: Second Unit (as Bokkie Wienand)
Props Buyer: Second & Pick Up Units
Props (uncredited)
Key Scenic (uncredited)
Props (uncredited)
Set Designer (uncredited)
Sound Department
First Assistant Sound Editor
Supervising Sound Editor
Adr Recordist
Additional Dialogue Editor
Sound Effects Editor
Adr Recordist
Sound Design Assistant
Sound Mix Assistant
Dialogue Editor
Boom Operator: Second & Pick Up Units
Sound Effects Editor
Boom Operator: Second & Pick Up Units (as Benoit Hardonniere)
Boom Operator (as Bob Hazel)
Sound Re-recording Mixer
Boom Operator: Second & Pick Up Units
Sound Re-recording Mixer
Foley Recordist
Sound Mixer: Second Unit (as JJ Le Roux)
Sound: Interviews Unit
Foley Artist
Dialogue Editor
Foley Artist
Boom Operator
Boom Operator
Head Of Sound
Second Assistant Sound Editor
Sound Assistant
Sound Recordist: Second Unit
Sound Recordist: Documentary Unit
Boom Operator: Second Unit
Sound Recordist: Second Unit
Foley Editor
Supervising Sound Editor
Dialogue Editor
Alien Vocals / Sound Designer
Adr Recordist (uncredited)
Sound Supervisor: Waterfront Studios Cape Town (uncredited)
DTS Sound Mastering Engineer (uncredited)
Assistant Dialogue Editor (uncredited)
Adr Recorder (uncredited)
Adr Mixer (uncredited)
Casting Department
Extras Casting Assistant: Second & Pick Up Units
Extras Casting Coordinator
Casting: New Zealand
Makeup Department
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup Assistant
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup Effects Technician: Weta Workshop
Prosthetics Effects Supervisor
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup Assistant
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup Assistant: Second & Pick Up Units
Makeup Assistant: Second & Pick Up Units
Makeup & Hair: Second Unit
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup Supervisor: Weta Workshop
Prosthetics Makeup Supervisor
Makeup Assistant
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup Effects Assistant
Prosthetic Make Up Artist: Weta Workshop
Makeup & Prosthetics: Weta Workshop
Makeup Trainee
Makeup & Hair Supervisor
Makeup Supervisor: Second & Pick Up Units
Designer/sculptor/prosthetics
Contact Lens Painter
Costume & Wardrobe Department
Costume Supervisor: Weta Workshop
Costume Manufacturng
Wardrobe Buyer: Second & Pick Up Units
Second Costume Standby
Seamstress
Costume Buyer: Second & Pick Up Units
Costume: Weta Workshop
Costume: Weta Workshop
Costume: Weta Workshop
Wardrobe Buyer
Costume: Weta Workshop
Key Costume Standby
Costume: Weta Workshop
Seamstress
Costume Breakdown Artist
Extras Costume Standby
Wardrobe Assistant
Costume Extras Coordinator
Costume Supervisor: Second & Pick Up Units
Costume Supervisor
Costume: Weta Workshop
Costume Extras Supervisor
Costume: Weta Workshop
Music Department
Executive Soundtrack Album Producer / Music Supervisor
Soloist: Yayli Tanbur
Musician: Vocal Soloist
Orchestra Contractor
Orchestrator
Music Editor
Orchestral Recording Engineer
Soloist: Kemanche
Conductor: The City Of Prague Philharmonic Orchestra
Musician: Electric Cello Soloist
Orchestrator Assistant
Music Mixer
Music Editor
Music Copyist
Orchestrator
Music Editor
Cast
Wikus Van De Merwe
Grey Bradnam - UKNR Chief Correspondent / Christopher Johnson
Sarah Livingstone - Sociologist
Dr Katrina McKenzie
Les Feldman - MIL Engineer
Dirk Michaels
Francois Moraneu - CIV Engineer Team
Interviewee
Interviewee
Interviewee
James Hope - Police Officer
Piet Smit
Tania Van De Merwe
Sandra Van De Merwe
Michael Bloemstein - MNU Alien Civil Affairs
Fundiswa Mhlanga
Nicolas Van De Merwe
Phyllis Sinderson - MNU Alien Relations
Koobus Venter
Clive Henderson - Entomologist
MNU Medic
MNU Doctor
MNU Executive (as Anthony Fridjohn)
Obesandjo's Lieutenant
Anton Grobler
Mike Van Kerland
MNU Medical Student
MNU Medical Student
MNU Operating Room Doctor
MNU Biolab Technician
MNU Lead Medical Technician
Craig Weldon (as Nick Borain)
Ross Pienaar
Ü Günters Woman
SABC Anchor Person
Meat Stall Seller
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Office Worker
MNU Mercenary
MNU Mercenary
MNU Mercenary
MNU Mercenary (as Simo Magwaza)
MNU Mercenary
MNU Mercenary
MNU Mercenary
MNU Mercenary
MNU Mercenary
MNU Guard
MNU Guard
MNU Guard
MNU Guard (as Den Antonakis)
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Gangster
Nigerian Hooker
Nigerian Hooker
Nigerian Hooker
Nigerian Hooker
Soweto Resident
Soweto Resident
Soweto Resident
Soweto Resident
Soweto Resident
Soweto Resident
Soweto Resident
Soweto Resident
Soweto Resident
Man With Wikus' Coordinates (uncredited)
MNU Mercenary (uncredited)
Additional Crew Members
Assistant Accountant: New Zealand
Armourer: Second & Pick Up Units
Assistant, Design Room, Weta Workshop
Production Coordinator: Second Unit
Production Coordinator
Technical Supervisor
Catering Manager: The Embassy
Liaison: Kliptown
Helicopter Pilot
Third Assistant Accountant
Assistant: Mr. Blomkamp
Software Manager: Sony DAC
Helicopter Safety Officer
Helicopter Pilot
Helicopter Pilot
Additional Legal Services: U.S.
Production Incentives Consulting: Moneypenny / Rebate Consulting: Moneypenny
Script Supervisor
Production Assistant: Second & Pick Up Units
Assistant Catering Manager: The Embassy
Set Production Assistant: Second & Pick Up Units
Card Runner: Second Unit
Executive Assistant: Mr. Jackson
Weapons: Denel
Set Production Assistant: Second & Pick Up Units
Assistant Script Supervisor
Production Coordinator: Interviews Unit
Script Supervisor: Second Unit
Onset Production Assistant
International Sales: QED International
Assistant: Mr. Hanson
Production Assistant: Second & Pick Up Units
Location Assistant: Second Unit
Weapons Master: Second & Pick Up Units
Onset Unit Assistant
International Sales: QED International
Coordinator, Design Room, Weta Workshop
Unit Assistant
Assistant: Mr. Block
Assistant Location Manager
Unit Assistant: Second Unitt
Set Production Assistant: Second & Pick Up Units
Legal Counsel: South Africa
Coordinator: Accommodation & Travel
Weapons: Gemaco
Production Assistant: Second & Pick Up Units
Set Manager: Second & Pick Up Units
Security Liaison: Kliptown
Studio Manager
Production Assistant: Second Unit
Production Assistant
Catering Assistant: The Embassy
Set Production Assistant: Second & Pick Up Units
Assistant Script Supervisor / Assistant Script Supervisor: Second & Pick Up Units
Helicopter Pilot
Production Assistant: Second & Pick Up Units
Main On Ends & Titles
Production Assistant: Weta Workshop
Office Assistant
Office Assistant
Completion Guarantor: Film Finances
Manager: Base Camp
Motion Capture Actor: Animatrik Film Design
Production Assistant
Manager: Unit & Location
Production Assistant: Second & Pick Up Units
First Assistant Accountant
Office Assistant
Assistant Production Coordinator
Production Coordinator: Second & Pick Up Units
Production Accountant
Production Assistant: Second Unit
Office Assistant
Set Production Assistant: Second & Pick Up Units
Production Secretary: Second & Pick Up Units
Production Assistant: Documentary Unit
Production Incentives Consulting: Global Incentives / Rebate Consulting: Global Incentives
Production Assistant: Weta Workshop
Motion Capture Actor: Animatrik Film Design
Completion Guarantor: Film Finances
Production Runner: Second & Pick Up Units
Script Supervisor: Second & Pick Up Units
Lab Operations Manager
Additional Legal Services: Canada
Location Assistant: Second & Pick Up Units
Additional Legal Services: US
Runner: Second & Pick Up Units
Set Assistant: Second & Pick Up Units
Production Secretary
Business Manager: Weta Workshop
Legal Counsel: New Zealand
Manager: Unit & Location, Second & Pick Up Units
Unit Assistant: Second Unitt
Armourer/weapons Master
Production Assistant: Interviews Unit
Production Financing: Comerca Entertainment Group
Production Coordinator
Card Runner: Second & Pick Up Units
Assistant Armourer
First Assistant Accountant: Second & Pick Up Units
Second Assistant Accountant
Production Assistant: Second Unit
Payroll Accountant: Second & Pick Up Units
Payroll Accountant
Coordinator: Producer
Assistant: Mr. Kamins
Head Of Picture
Additional Legal Services: US
Unit Publicist
Project Manager: Deluxe Digital Cinema
Motion Capture Actor: Weta Digital
Systems Administrator
Production Finance
Set Medic
Key Set Medic
Investors Representative
Stunt Department
Stunt Performer / Stunt Rigger
Stunt Performer
Stunts: MNU Mercenary
Stunt Performer
Stunt Performer
Stunt Rigger
Stunts: MNU Mercenary
Stunt Performer
Stunt Coordinator
Stunt Performer
Stunt Performer
Stunts: MNU Mercenary
Stunt Performer / Stunts: MNU Mercenary
Stunt Performer: Second & Pick Up Units
Stunt Performer
Stunt Performer
Stunt Performer / Stunts: MNU Mercenary
Stunt Rigger
Stunt Performer
Stunt Driver
Stunt Driver
Stunt Driver
Stunt Driver
Stunt Performer
Transportation Department
Action Vehicle Assistant
Cast Driver: Second & Pick Up Units
Transport Manager: Second & Pick Up Units
Action Vehicle Assistant
Unit Transport Captain: Second & Pick Up Units
Driver: Second & Pick Up Units
Truck Driver
Truck Driver
Driver: Casspir
Cast Driver: Second & Pick Up Units
Truck Driver
Action Vehicle Assistant
Driver: Second & Pick Up Units
Truck Driver
Driver: Second & Pick Up Units
Driver: Second & Pick Up Units
Cast & Crew Driver
Truck Driver
Truck Driver
Driver: Second & Pick Up Units
Driver: Second & Pick Up Units
Truck Driver
Truck Driver
Coordinator: Unit & Transport
Action Vehicle Assistant
Driver: Casspir
Driver: Second & Pick Up Units
Driver: Casspir
Driver: Second & Pick Up Units
Cast & Crew Driver
Cast & Crew Driver
Truck Driver
Cast & Crew Driver
Driver: Second & Pick Up Units
Truck Driver
Driver: Second & Pick Up Units
Truck Driver
Driver: Second & Pick Up Units
Driver: Second & Pick Up Units
Cast & Crew Driver
Captain: Unit & Transport
Driver: Second & Pick Up Units
Truck Driver
Driver: Second & Pick Up Units
Action Vehicle Coordinator
Transport Manager
Truck Driver
Truck Driver
Driver: Second & Pick Up Units
Transportation Coordinator
District 9 - modified: [38398][1136608]