Update Project Details Add Your Company Add Production Photos

Great Expectations   (2012)

Rate It

Great Expectations Technical Specifications Update Details Update Poster
X

Login



Country | UK, USA
Running Time | 128 Minutes
Type |
Language | English
Genres | Drama, Romance
In Color
Production Dates | 2011-10-10
Release Information

Directed by | Mike Newell
Cinematography by | John Mathieson
Edited by | Tariq Anwar

Starring ~ Toby Irvine, Ralph Fiennes, Jason Flemyng

Cameras
Editing System
Finishing System
 
Directed by
Director
Cinematography by
Director Of Photography
Edited by
Written by
Screenplay
Produced by
Co-producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Line Producer: Additional Photography
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Executive Producer
Co-executive Producer
Production Management
Production Manager: Additional Photography
Production Manager
Post-production Supervisor
Head Of Physical Production: BFI
Unit Manager
Original Music by
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
Set Decorator
Art Direction by
Supervising Art Director
Art Director
Costume Design by
Costume Designer
Casting by
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
Third Assistant Director
First Assistant Director: Second Unit
First Assistant Director: Additional Photography
Second Assistant Director
Third Assistant Director: Second Unit
Second Unit Director
First Assistant Director
Second Assistant Director: Second Unit (as Sarah Brand)
Crowd Third Assistant Director (uncredited)
Crowd Second Assistant Director (uncredited)
Camera & Electrical Department
Clapper Loader: Second Unit
Electrician
Additional Second Assistant Camera
Console Operator
Grip: Second Unit (as Dave Cross)
Still Photographer
Electrician
Gaffer: Second Unit
Steadicam Operator
Video Assist: Second Unit
Camera Trainee
Grip: Second Unit
Focus Puller: Second Unit
Grip: Second Unit (as Dutch Holland)
Second Assistant Camera: "b" Camera
Second Assistant Camera
First Assistant Camera
Grip: Second Unit (as Phil Kenyon)
Best Boy
Electrician
Electrician
Director Of Photography: Second Unit
Still Photographer
Camera Operator: "b" Camera
Grip Assistant
Camera Operator: Second Unit (as Gary Spartling)
Skillset Video Trainee
Video Operator
Rigger (uncredited)
Electrical Rigger (uncredited)
First Assistant Camera: Second Unit (uncredited)
Crane Technician Dailies (uncredited)
Rigger (uncredited)
Second Assistant Camera: Second Unit (uncredited)
Second Assistant Camera: Dailies (uncredited)
Electrician (uncredited)
Video Playback Assistant (uncredited)
Crane/head Technician Dailies (uncredited)
Editorial Department
Additional First Assistant Editor
Post-production Engineer
Digital Restoration Technician
Assembly Editor (as Billy Campbell)
On-line Film Editor
Head Of Digital Intermediate: Lipsync Post
Technical Support
Lab Consultant
Digital Intermediate Colorist
Technical Support
Assistant On-line Film Editor
Post Producer: Lipsync Post
Facility Director: LipSync Post
Digital Intermediate Producer
Technical Support
D-lab Operator
Assistant On-line Film Editor
Skillset Edit Trainee (as Darren Perry)
Recording And Scanning Manager
Digital Restoration Technician
D-lab Operator
Technical Support
Colorist: Dailies (uncredited)
Visual Effects Department
Matchmove Artist: Lipsync Post
Digital Compositor: Lipsync Post
Digital Matte Painter: Lipsync Post
Head Of Operations: 4DMax
Cg Artist: Lipsync Post
Visual Effects Production Manager: Lipsync Post
Digital Compositor: Lipsync Post
Digital Compositor: Lipsync Post
Head Of Visual Effects: Lipsync Post
Visual Effects Sequence Lead: Lipcync Post
Digital Compositor: Lipsync Post
Executive Visual Effects Supervisor: Lipsync Post (as Sean H. Farrow)
Digital Compositor: Lipsync Post
Digital Matte Painter: Lipsync Post (as Dave Gibbons)
Digital Compositor: Lipsync Post
Head Of 3d Services: 4DMax
Digital Compositor: Lipsync Post
Senior System Administrator: Lipsync Post
Visual Effects Coordinator: Lipsync Post
Art Director: Vfx: Bluebolt
Digital Compositor: Lipsync Post
Systems Administrator: Lipsync Post
Digital Compositor: Lipsync Post
Cg Artist: Lipsync Post
Cg Artist: Lipsync Post
Systems Administrator: Lipsync Post
Visual Effects Producer: Lipsync Post
Digital Compositor: Lipsync Post
Digital Compositor: Lipsync Post (as Ant Webb)
Visual Effects Supervisor: Lipsync Post
Digital Matte Painter: Lipsync Post
Digital Compositor (uncredited)
Special Effects Department
Special Effects Senior Technician
Special Effects Supervisor
Special Effects Senior Technician
Special Effects Senior Technician
Special Effects Workshop Supervisor
Special Effects Floor Supervisor (as Jonathan Sacage)
Special Effects Senior Technician
Special Effects Senior Technician (uncredited)
Special Effects Technician (uncredited)
Art Department
Property Master
Art Department Researcher
Hod Painter
Art Department Assistant
Art Department Assistant
Construction Manager
Draughtsperson (as Jo Finkel)
Chargehand Standby Props
Standby Props
Standby Rigger
Storyboard Artist
Hod Rigger
Supervising Painter (as Mickey Guyatt)
Set Decoration Assistant
Assistant Art Director (as Patsy Johnson) / Draughtsperson (as Patsy Johnson)
Supervising Carpenter
Supervising Carpenter
Hod Carpenter
Set Dresser (as Kieron Macnamara)
Standby Carpenter
Art Department Assistant (as Sophie Neill)
Storyboard Artist
Chargehand Set Dresser
Set Dresser
Stand-by Art Director
Concept Artist (as Steve Mitchel)
Assistant Art Director
Production Buyer
Standby Painter
Carpenter (uncredited)
Art Department Work Experience (uncredited)
Art Department Work Experience (uncredited)
Junior Propman (uncredited)
Painter (uncredited)
Carpenter (uncredited)
Scenic Artist (uncredited)
Scenic Textile Artist (uncredited)
Art Department Work Experience (uncredited)
Art Department Daily Assistant (uncredited)
Art Department Work Experience (uncredited)
Props (uncredited)
Art Department Trainee (uncredited)
Prop Modeller (uncredited)
Drapesmaster (uncredited)
Painter (uncredited)
Art Department Work Experience (uncredited)
Carpenter (uncredited)
Painter (uncredited)
Petty Cash Buyer (uncredited)
Props (uncredited)
Sound Department
Foley Supervisor (as Phill Barrett)
Foley Mixer
Sound Re-recording Mixer
Foley Artist
Production Sound Mixer
Boom Operator
Sound Effects Editor
Supervising Adr Editor / Supervising Dialogue Editor
Sound Assistant (as Mike Taylor)
Foley Mixer
Foley Artist
Sound Designer / Supervising Sound Editor
Assistant Re-recording Mixer
Dialogue Editor
Adr Mixer (uncredited)
Production Sound Mixer: Splinter Unit (uncredited)
Casting Department
Voice Casting
Casting Assistant
Additional Casting
Extras Casting
Makeup Department
Hair Stylist
Hair Trainee
Hair Stylist
Hair Stylist / Makeup Artist
Hair Designer / Makeup Designer
Crowd Hair Supervisor / Crowd Makeup Supervisor
Contact Lens Optician
Contact Lens Optician
Crowd Makeup Junior: Dailies
Daily Crowd Trainee
Special Effects Teeth
Prosthetics Supplier
Wig Maker
Junior Make Up Artist: Dailies
Contact Lens Coordinator
Facial Hair Maker
Crowd Makeup And Hair Trainee
Costume & Wardrobe Department
Crowd Costume Supervisor
Costume Stand-by
Costume Maker
Textile Designer
Costume Supervisor
Costume Stand-by
Head Cutter
Assistant Costume Designer
Costume Trainee
Music Department
Orchestra Leader: The Philharmonic Orchestra
Recordist: Keyboards
Music Editor
Music Supervisor
Musician: Oboe Soloist
Protools Operator
Music Recording Engineer
Music Recording Coordinator
Orchestra Leader: The Philharmonic Orchestra
Conductor: The Philharmonic Orchestra
On-set Music Preparation
Cast
Young Pip
Joe Gargery
Compeyson
Mr. Pumblechook
Mrs. Hubble
Mr. Wopsle
Mr. Hubble
Mrs. Wopsle
Sergeant
Young Estella
Cousin Raymond
Mrs. Raymond
Young Biddy
Sarah Pocket
Camilla Pocket
Young Herbert
Herbert Pocket
Arthur Havisham
Bullfinch
Bentley Drummle
Infant Estella
River Policeman
Bailiff One
Bailiff Two
Charles Pocket
Train Engineer
Finch (uncredited)
Wemmick's Neighbour (uncredited)
London Solicitor (uncredited)
Estate Agent's Assistant (uncredited)
Mrs. Compeyson (uncredited)
James Rascal (uncredited)
Ball Guest (uncredited)
(uncredited)
Tripe Shop Proprietor (uncredited)
Blind Man's Sister (uncredited)
Finch (uncredited)
Ballroom Dancer (uncredited)
Barrister (uncredited)
Mr. Jagger's Office Doorman (uncredited)
Smithfiled Butcher (uncredited)
Additional Crew Members
Legal Representation: Unison Films, Lee & Thompson
Location Assistant
Worldwide Sales: HanWay Films
Chaperone
Location Assistant
Titles Coordinator
Head Of Business Affairs: BBC Films
Lab Contact: Rusges And Porints, Technicolor
Medic: Second Unit
Location Scout
Voice Coach
Marine Coordinator
Assistant Marine Coordinator
Senior Production And Development Executive: BFI
Assistant Post-production Accountant
Director Of Business Affairs: BFI
Publicist
Worldwide Sales: HanWay Films
Commercial, Business Affairs And Legal Manager: BBC Films
Assistant Production Coordinator
Assistant Location Manager
Executive Producer: Lipsync Productions
Senior Title Designer
Post-production Accountant
Floor Runner
Third Assistant Accountant
Location Accountant
Utility Stand-in
Choreographer
Auditor: Shipleys
Assistant: Elizabeth Karlsen
Production Legal Services: Sheridans Solicitors
Additional Set Assistant: Crowd
Second Assistant Accountant
Head Of Production Finance: BFI
Completion Guarantor: Film Finances
Script Supervisor
Construction Medic
Unit Medic
Assistant: Stephen Woolley
Development Executive: Number 9 Films
Worldwide Sales: HanWay Films
Assistant: Mike Newell
Worldwide Sales: HanWay Films
Head Of Production And Acquisitions: Lionsgate
Accountant: Number 9 Films
Production Runner
Insurance: Media Insurance Brokers
Production Assistant: Number 9 Films
Development Editor: BBC Films
Production Accountant
Assistant Location Manager
Legal Representation: Aver Media, Wiggin
Executive Producer: Lipsync Productions
Assistant: David Faigenblum
Floor Runner
Second Assistant Accountant
Worldwide Sales: HanWay Films
Head Of Film Fund: BFI
Health & Safety Officer
Diving Services: Pinewood Studio U Stage
Runner / Utility Stand-in
Chaperone
Worldwide Sales: HanWay Films
Head Chef: Bon Appetit
Voice Coach
Production Coordinator
Worldwide Sales: HanWay Films
Production Secretary
Legal Representation: Lip Sync Productions, Lee & Thompson
Floor Runner: Second Unit
Stand-in: Ewen Bremner
Chaperone
Voice Coach: Ralph Fiennes
Head Of Title Design
Carriages And Horsest: Dents
Double: Young Pip
Business And Legal Affairs Advisor: Number 9 Films
Production Executive: BBC Films
Delivery Paperwork Coordinator
Production Legal Services: Sheridans Solicitors
Body Double: Estella
Additional Set Production Assistant
Technical Supporter
Location Assistant: Additional Photography
Horse Master
On-set Security
Worldwide Sales
Security
Location Scout
Additional Floor Runner: Dailies
Additional Set Production Assistant
Safety Diver
Production Executive: Completion Guarantor
Horse Rider
Fire Safety Officer
Floor Runner: Dalies
Stunt Department
Stunt Coordinator
Stunts
Stunt Double: Magwitch
Stunt Performer
Stunt Double: Jeremy Irvine
Stunt Double: William Ellis
Transportation Department
Driver: Minibus
Unit Driver
Unit Driver
Unit Driver
Unit Driver
Driver: Costume
Driver: Makeup
Unit Driver
Transportation Captain
Facilities Captain
Unit Driver
Hod Facilities: Second Unit, Moviemakers
Driver: Minibus
Unit Driver
Driver: Main Unit Camera Truck
Great Expectations - modified: [30769][1836808]