Update Project Details Add Your Company Add Production Photos

Teenage Mutant Ninja Turtles III   (1993)

Rate It

Teenage Mutant Ninja Turtles III Technical Specifications Update Details Update Poster
X

Login


Country | USA, Hong Kong
Running Time | 96 Minutes
Type |
Language | English
Genres | Action, Adventure, Comedy, Family, Fantasy, Sci-Fi
In Color (Technicolor)
Production Dates | 1992-06-15 ~ 1992-08-05
Release Information

Directed by | Stuart Gillard
Cinematography by | David Gurfinkel
Edited by | William D. Gordean, James R. Symons

Starring ~ Elias Koteas, Paige Turco, Stuart Wilson

Cameras
Sound Systems
Dolby
Editing System
Finishing System
 
Directed by
Cinematography by
Director Of Photography
Edited by
Written by
Based On Characters Created By
Based On Characters Created By
Written By
Produced by
Producer
Executive Producer
Associate Producer
Producer
Co-producer
Produced In Association With
Production Management
Unit Production Manager: Second Unit
Production Manager (as Terry Morse)
Original Music by
Composer
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
Set Decorator
Art Direction by
Costume Design by
Costume Designer
Casting by
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
First Assistant Director: Second Unit
Second Assistant Director (as Stuart Hagen)
Additional Second Unit Director (as Terry J. Leonard)
Second Unit Director (as Micky Moore)
Second Assistant Director: Second Unit
First Assistant Director (as Michael Williams)
First Assistant Director: Second Unit (uncredited)
Camera & Electrical Department
Best Boy: Second Unit (as Alex Barrazo)
Additional Director Of Photography: Second Unit
Key Grip: Second Unit (as Michael Colwell)
Gaffer: Second Unit
Video Technician: Second Unit
First Assistant Photographer
First Assistant Photographer: Second Unit (as Ted Hauser)
Still Photographer
Best Boy (as Brent Jones)
First Assistant Photographer
Key Grip: Second Unit (as Tommy May)
Director Of Photography: Second Unit (as Rexford Metz)
Camera Operator: Second Unit (as Leo Napolitano)
Camera Operator: Second Unit
First Assistant Photographer: Second Unit (as Louis A. Niemeyer)
Dolly Grip
Gaffer (as Reinhart 'Raybeam' Peschke)
Best Boy: Second Unit
Camera Operator
Second Assistant Photographer: Second Unit
First Assistant Photographer: Second Unit
Video Technician
Best Boy: Second Unit
Second Assistant Photographer (as John Ziegler)
Electrician (uncredited)
Grip: Second Unit (uncredited)
Company Grip (uncredited)
Second Unit Electrician (uncredited)
Video Assist Operator (uncredited)
Editorial Department
Assistant Film Editor
Assistant Film Editor
Color Timer
Apprentice Editor
Post-production Consultant (uncredited)
Assistant Apprentice Editor (uncredited)
Visual Effects Department
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures
Production Coordinator: Perpetual Motion Pictures (as Robin D'Arcy)
Animation: Perpetual Motion Pictures (as Heather Davis) / Rotoscope: Perpetual Motion Pictures (as Heather Davis)
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures
Executive Producer: Perpetual Motion Pictures
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures
Optical Supervisor: Perpetual Motion Pictures
Optical Camera: Perpetual Motion Pictures
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures (as Wes Maddox)
Visual Effects Supervisor: Perpetual Motion Pictures
Visual Effects Supervisor
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures
Matte Artist: Perpetual Motion Pictures
Optical Camera: Perpetual Motion Pictures
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures
Stage Crew: Perpetual Motion Pictures (as J. D. Streett)
Special Effects Department
Additional Puppeteer / Creature Effects Supervisor: All Effects Company / Creature Effects: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company (as Larry Bowman)
Shop Foreman: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Special Effects Foreman: Second Unit (as Steven Ficke)
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Special Effects Foreman
Crew: All Effects Company
Special Effects Manufacturer: Special Armor, Precision Effects Ltd.
Crew: All Effects Company (as Michael Jones)
Crew: All Effects Company (as Doug Kelley)
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Animatronic Puppeteer: Splinter
Crew: All Effects Company (as Dave Lemmen)
Animatronic Puppeteer: Donatello
Animatronic Puppeteer: Raphael
Animatronic Puppeteer: Leonardo
Crew: All Effects Company
Special Effects Supervisor
Special Effects Supervisor: Second Unit (as Vince Montefusco)
Crew: All Effects Company (as Gil Mosko)
Animatronic Puppeteer: Splinter
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Additional Puppeteer / Mechanical Foreman: All Effects Company
Animatronic Puppeteer: Michaelangelo (as Gordon Robertson) / Chief Puppeteer (as Gordon Robertson)
Creature Shop Coordinator: All Effects Company (as Dawn Severdia)
Crew: All Effects Company
Creature Effects Co-supervisor: All Effects Company
Animatronic Puppeteer: Splinter (as Lisa Aimee Sturz)
Crew: All Effects Company
Crew: All Effects Company
Electronics Foreman: All Effects Company (as Bob Wilcox)
Animatronics Technician (uncredited)
Special Effects Technician (uncredited)
Special Effects (uncredited)
Art Department
Paint Foreperson (as Jo Lumpkin Brown)
Property Master
Assistant Art Director
Construction Foreman
Construction Foreman
Construction Foreman
Greensman (as Michael J. McCombe)
Property Master: Second Unit (as Mike G. Sexton)
Construction Coordinator (as Wayne Walser)
Master Scenic Artist
Set Dresser (uncredited)
Propmaker Foreman (uncredited)
Painter (uncredited)
Set Designer (uncredited)
Carpenter (uncredited)
Sculptor (uncredited)
Lead Man (uncredited)
Propmaker (uncredited)
Character Sculptor (uncredited)
Carpenter (uncredited)
Painter (uncredited)
Sound Department
Sound Effects Editor
Assistant Sound Editor (as Karen Baker)
Foley Artist
Sound Supervisor (as Lon E. Bender)
Assistant Sound Editor
Supervising Re-recording Mixer
Sound Mixer: Second Unit
Sound Effects Editor (as Dino DiMuro)
Dialogue Editor
Sound Re-recording Mixer (as Thomas Gerard)
Sound Effects Editor
Adr Editor
Foley Artist
Sound Effects Editor
Sound Mixer
Sound Supervisor
Boom Operator: Second Unit
Sound Effects Editor (as Mark A. Lanza)
Cableman: Second Unit
Assistant Sound Editor
Sound Re-recording Mixer (as Daniel Leahy)
Foley Mixer
Boom Operator
Stereo Consultant: Dolby
Supervising Adr Editor
Dialogue Editor
Adr Editor (uncredited)
Casting Department
Casting: Oregon, A. M. Casting Associates
Makeup Department
Hair Stylist: Second Unit
Makeup Artist: Second Unit
Hair Stylist
Key Makeup Artist
Additional Makeup Artist
Additional Makeup Artist
Costume & Wardrobe Department
Costume Foreman: All Effects Company
Key Costumer: Second Unit
Set Costumer
Costume Supervisor
Key Costumer
Set Costumer: Second Unit
Set Costumer
Additional Costume Designer
Effects Costume Technician
Costumer
Music Department
Musician: Oboe Soloist
Music Supervision
Orchestrator
Music Supervision
Music Editor
Scoring Mixer
Assistant Engineer
Orchestral Scoring Mixer
Music Preparation
Musician: French Horn
Cast
Casey Jones / Whit
April O'Neil
Lord Norinaga
Leonardo
Raphael
Donatello
Michaelangelo
Splinter
Kenshin (as Henry Hayashi)
Benkei - Honor Guard #1
Honor Guard #2 (as Steven Getson Akahoshi)
Honor Guard #3
Honor Guard #4
Grandfather
Jailer
Young Priest
Sam (as Tracy Patrick Conklin)
Blacksmith
Michaelangelo (voice) (as Robbie Rist®)
Leonardo (voice)
Raphael (voice)
Donatello (voice)
Guard (uncredited)
Additional Crew Members
Production Accountant
Unit Publicist
Key Set Production Assistant
Set Production Assistant: Second Unit
Payroll Accountant
Assistant Accountant
Technical Advisor
Production Assistant
Martial Arts Choreographer
Technical Advisor
Technical Advisor
Set Production Assistant: Second Unit
Animatronic Puppeteer: "Donatello"
Technical Advisor: Japan
Script Supervisor
Key Set Production Assistant: Second Unit
Production Executive
Assistant: Mr. Gillard
Production Assistant
Production Coordinator
Production Associate
Script Supervisor: Second Unit
Production Comptroller
Production Assistant
Assistant Production Comptroller
Horse Wrangler
Stunt Department
Assistant Martial Arts Choreographer
Turtle Fight Double: Donatello
Turtle Fight Double: Michaelangelo
Martial Arts Choreographer / Stunt Coordinator
Turtle Fight Double: Leonardo
Stunts
Turtle Fight Double: Raphael
Horse Stunts Staging / Stunts
Utility Stunts
Stunts
Stunt Coordinator
Stunt Double: Leonardo
Stunt Double: Elias Koteas
Stunt Fighter
Transportation Department
Transportation Captain
Transportation Coordinator
Transportation
Teenage Mutant Ninja Turtles III - modified: [20850][108308]