Barney’s Great Adventure   (1998)

Rate It

Barney’s Great Adventure Technical Specifications Update Details Update Poster


Country | Canada, USA
Running Time | 76 Minutes
Type |
Language | English
Genres | Adventure, Family
In Color
Release Information

Directed by | Steve Gomer
Cinematography by | Sandi Sissel
Edited by | Richard Halsey

Starring ~ George Hearn, Shirley Douglas, Trevor Morgan

Sound Systems
DTS, Dolby Digital
Editing System
Finishing System
Directed by
Cinematography by
Edited by
Written by
Written By
Produced by
Co-executive Producer
Executive Producer
Field Producer: EPK
Production Management
Unit Manager
Post-production Supervisor
Unit Manager: Second Unit
Unit Manager
Unit Production Manager
Original Music by
Production Design by
Production Designer
Set Decoration by
Set Decorator
Key Set Decorator
Art Direction by
Art Director
Costume Design by
Costume Designer
Casting by
Casting Director
Second Unit & Assistant Directors
Second Assistant Director: Second Unit
Assistant Director Trainee
First Assistant Director: Second Unit
Second Assistant Director
Third Assistant Director: Second Unit
First Assistant Director
First Assistant Director: Second Unit
Third Assistant Director
Third Assistant Director: Second Unit (as Kelly Patterson)
Camera & Electrical Department
Cinematographer: Second Unit
Gaffer: Second Unit
Electrician: Second Unit
First Assistant Camera (as Steven Béasse)
Key Grip: Second Unit
Electrician: Second Unit
Camera Operator: Second Unit
Dolly Grip (as Johnny Daoust)
Key Grip: Second Unit (as Stéphane De Ernsted) / Rigging Grip (as Stephane De Ernsted)
Video Assist
Camera Operator: Second Unit
Extra Grip
First Assistant Camera (as Mathieu Decary) / First Assistant Camera: Second Unit (as Mathieu Decary)
Electrician: Second Unit
Set Photographer
Genny Operator: Second Unit
Camera Operator
First Assistant Camera
Second Assistant Camera (as Edith Labbé)
Grip: Second Unit (as Danny Prevost)
Second Assistant Camera: Second Unit
Second Assistant Camera / Second Assistant Camera: Second Unit
Grip: Second Unit
Best Boy: Second Unit
Second Assistant Camera
Best Boy Grip
Editorial Department
Color Timer
Negative Conforming Service
Negative Conforming Service (as Marie-Hélène Desbiens)
First Assistant Editor: Los Angeles (as Michael D. Gay)
Editorial Trainee: Montreal
Second Assistant Editor: Los Angeles
Negative Conforming Service
First Assistant Editor: Montreal
Associate Editor
Visual Effects Department
Titles And Opticals
Visual Effects Supervisor (as Max Anderson)
Titles And Opticals
Facility Director: Computer Café Inc.
Modeling/animation: Computer Café Inc.
Trajectory Analysis: Computer Café Inc.
Titles And Opticals
Scanning And Film Recording: Pacific Title/Mirage (as Gregory DeCamp)
Technical Director/animation: Computer Café Inc.
Coordinator: Computer Café Inc.
Effects Producer: Computer Café Inc. (as Vicki Weimer)
Visual Effects Production: Cinemotion Pictures
Production Assistant: Computer Café Inc.
Scanning And Film Recording: Pacific Title/Mirage
Best Boy-whipping: Computer Café Inc.
Animator: Computer Café Inc. / Compositor: Computer Café Inc.
Digital Effects Animator: Cinemotion Pictures
Visual Effects Assistant: Cinemotion Pictures (as Rosemary Marks-Carr)
Compositor/animator: Computer V
Motion Consultant: Computer Café Inc.
Digital Effects Animator: Cinemotion Pictures
Animator: Computer Café Inc. / Compositor: Computer Café Inc.
Digital Effects Animator: Cinemotion Pictures
Accounting: Computer Café Inc.
Visual Effects Director Of Photography
Digital Effects Animator: Cinemotion Pictures
Titles And Opticals
Key Digital Effects Animator: Cinemotion Pictures (as Ed Svetlik)
Shop Mascot: Computer Café Inc.
Digital Effects Animator: Cinemotion Pictures
Visual Effects Editor
Effects Supervisor/compositing: Computer Café Inc. (as Tom Williamson)
In-show Optical Process And Effects Compositor: THDX (uncredited) / Main Title Sequence Optical Compositor: THDX (uncredited)
Special Effects Department
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Prop Coordinator
Special Effects Prop/model Assistant
Special Effects Rigger
Special Effects Technician
Special Effects Technician
Special Effects Coordinator (as Marie-Claire Le Flaguais)
Special Effects Prop Maker
Key Special Effects
Special Effects Technician (uncredited)
Animation Department
Supervising Animator
Art Department
Head Carpenter
Assistant Props: Second Unit
Assistant Decorator (as Fredérique Bolte) / Assistant Set Decorator
Property Master: Second Unit
Head Painter (as Joseanne Brunelle)
Assistant Props: Second Unit (as Richard Carriere)
Storyboard Artist: Montreal
Swing Gang / Swing: Second Unit
Head Sculptor
Props Buyer (as Marc C. DeLéry)
Rigger: Pipe (as Eric Dubreuil)
Assistant Art Director
Key Animatronics
Key Model Maker
Assistant Model Maker
Assistant Sculptor
Assistant Props Buyer
On Set Dresser
Assistant Art Department Coordinator
Art Coordinator (as Hélène Lamarre)
Property Master (as Etienne Lapointe-Proulx)
First Assistant Model Maker
Assistant Props
On Set Painter
Painter (as Hélène Lemieux)
Swing Gang
Swing Gang (as Glendon Ray Light)
Greensman (as Raymond Joseph Legare)
On Set Carpenter
Painter (as Antoine Mercure Gagnon)
Property Master: Second Unit
Graphic Artist (as Marie-Agnes Reeves)
Swing: Second Unit (as Stéphane Robitaille)
Assistant Art Department Coordinator
Assistant Greensman
Rigger: Circus
Head Painter / Head Scenic Artist
Painter (as Lynne Trépannier)
Art Department Trainee
Storyboard Artist: Los Angeles
Sound Department
Foley Walker (as Les Bloom)
Adr Editor
Location Sound Recordist
Adr Intern
Dialogue Assistant
Re-recording Mixer
Foley Mixer
Boom Operator (as Thierry Hoffman)
Sound Effects Assistant
Sound Designer/supervisor (as James LeBrecht)
Dialogue Editor
Foley Intern
Foley Walker
Sound Re-recording Mixer
Foley Recordist
Stereo Sound Consultant: Dolby (as Dan Sperry)
Foley Editor
First Sound Assistant
Sound Production Assistant
Sound Effects Editor (as Jennifer Ware)
Casting Department
Casting Assistant
Casting: Montréal
Extra Casting: Montréal
Makeup Department
Assistant Make-up: Second Unit / Extras Makeup Artist
Extra Assistant Hair: Second Unit
Extra Assistant Make-up: Second Unit
Assistant Hair: Second Unit
Key Hair Stylist
Key Makeup Artist
Assistant Hair Stylist
Assistant Makeup Artist
Costume & Wardrobe Department
Costume Trainee
Assistant Dresser
Assistant Dresser: Second Unit
Key Dresser
Extras Dresser
Key Dresser: Second Unit
Extras Dresser
Wardrobe Mistress
Music Department
Music Consultant
Orchestra Contractor
Music Editor
Additional Orchestrator
Supervising Music Editor
Orchestra Conducted By
Score Performed By
Songs Arranged By
Music Consultant: Joe Phillips Productions, Inc.
Executive Music Producer
Choir Director
Music Editor
Barney (voice)
Baby Bop
Baby Bop (voice)
Mildred Goldfinch (as Renée Madeleine Le Guerrier)
Mr. Millet / Teeter Board Spotter (as Roch Jutras)
BJ (voice)
Parade Stilt Walker / Teeter Board Pusher
Parade Stilt Walker
Sousaphone Player (as Barry Taras)
Woman With Hat
The Waiter
Waiter / Teeter Board Flyer
Chez Snobbe Delivery Man
Circus Clown
Circus Clown
Acrobatic Bicycle
Chinese Pole
Trampolinist / Teeter Board Pusher / Stanley Stiltz
Female Wire Walker
The Juggler
The Collector
Twinken (voice) (as James LeBrecht)
Girl With Balloon (uncredited)
Johnny Goodlooking (man On Corner) (uncredited)
Mayor Of Merrivale (uncredited)
Baby Girl (uncredited)
Additional Crew Members
Technician: Barney Costume
Craft Assistant
Set Production Assistant
Production Assistant: Second Unit
Production Assistant
Production Assistant: Second Unit
Vocal Coach
Animal Wrangler
Craft Services: Eggcellence
Set Production Assistant: Second Unit
Technician: Barney Costume
Director Of Production Services
Script Supervisor: Second Unit
Production Assistant: Second Unit
Production Coordinator
Location Scout
Technician: Barney Costume
Stand-in: Abby
Production Assistant
Development Executive
Production Accountant
Production Assistant
Production Assistant: Second Unit
Horse Wrangler
Office Production Assistant
Production Assistant
Technician: Barney
Legal Services
Payroll Accountant
Second Unit Consultant
Assistant Choreographer
First Aid: On-set
Assistant Accountant
Production Assistant
Technician Trainee: Barney
Craft Services: Second Unit
Craft Services: Second Unit
Kids' Wrangler
Craft Assistant
Production Coordinator: Second Unit
Assistant: Martha Chang / Post Production Coordinator
Assistant: Steve Gomer
Technician: Barney Costume
Script Supervisor
Stand-in: Marcella
Set Production Assistant
Stand-in: Cody
Location Assistant Manager
Stand-in: Barney
Legal Services
Accounting Clerk
Technician: BJ/Baby Bop
Assistant: Dennis DeShazer
Legal Services
First Aid: On-set
Script Supervisor / Script Supervisor: Second Unit
Assistant: Sheryl Leach
Assistant: Steve Gomer
Puppeteer: Barney
Adr Walla Group
Premiere And Release
Stunt Department
Stunt Coordinator: Second Unit / Stunts
Stunt Coordinator
Transportation Department
Driver: Honeywagon
Driver: Second Unit
Picture Vehicles Coordinator
Office Driver
Driver: Second Unit
Driver: Second Unit
Driver: Art Department
Driver: Second Unit
Transportation Coordinator
Barney’s Great Adventure - modified: [36516][120598]


.   .   .   .   .

Can you skip 3 coffee's a year?

[ even if you don't ]


Ya, Why?